le. de samenstelling van het menschelijk lichaam in groote trekken, de ligging der voornaamste werktuigen en organen, bloedsomloop, ligging der voornaamste slagaders en aderen, met aanwijzing der plaatsen, alwaar bij verbloeding drukking moet worden aangewend 2e. de verwondingen en ziektegevallen, die in den oorlog veelvuldig voorkomen, de gevallen waarbij de ziekendragers aanstonds de eerste hulp behooren te verleenen en die, waar bij zij zich van die hulp onthouden, de middelen waarmee en de wijze hoe in dergelijke gevallen hulp wordt aangebracht 3e. eenvoudige verbandmiddelen, snoeren van Foulis, ver vaardiging van noodspalken, enz. 4e. de wijze van vervoer, wanneer baren ontbreken of on bruikbaar zijn geworden 5e. de verschillende soorten draagbaren en raderbaren, de wijze van opneming en plaatsing der gewonden op de draag baar, naarmate van den aard en van de plaats der verwon ding, enz. Het onderricht wordt gegeven door een of meer officieren van gezondheid, theoretisch in de hospitalen en practisch op het terrein, met de verschillende soorten vervoermiddelen. En wat kunnen wij hier tegenover stellen De muzikanten ontvangen ééns per maand onderwijs in verbandleer (als het niet wordt afgelost), terwijl onze eigenlijke ziekendragers, de dwangarbeiders en vrije koelies, het gevechts- veld ingezonden worden met de uitdrukkelijke waarschuwing geen wonden aan te raken en geen kleeren uit te trekken (punt 73 V. M. G. D). Op een andere plaats (punt 34) staat echter voorgeschreven, dat ieder ziekendrager (dus ieder dwang arbeider) voorzien wordt van 1 noodverband, 1 elastieken slang of snoer en 1 driehoekigen verbanddoek. Bovendien wordt hun voorgehouden slechts hulp te verleenen bij het aanbrengen van een noodverband, maar zelf mogen zij, ingeval van hevige bloeding, door een drukverband op of door het aanleggen van de elastieken slang boven de wond, verder bloed verlies trachten te voorkomen. Stilzwijgend wordt verondersteld, dat ieder dwangarbeider of vrije koelie deze kunstbewerking kent. In Nederland worden, ook bij oefeningen en manoeuvres, 764 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 148