de ziekendragers zooveel mogelijk in de gelegenheid gesteld, het geleerde in het terrein toe te passen. Dit geschiedt, doordat vóór de manoeuvres aan de Compagnies-Commandan ten kaartjes worden uitgereikt, waarop de een of andere ver wonding is vermeld, ten einde gedurende de oefening aan te geven, dat eenige manschappen buiten gevecht zijn gesteld. Deze laatste bevestigen dit kaartje aan een knoop van hun jas en blijven liggen als de compagnie vooruitgaat. De ziekendragers zoeken het terrein af, lezen op de kaartjes de veronderstelde verwonding, brengen zoo noodig de eerste hulp aan en vervoeren den lijder naar de hulpverbandplaats. Daar worden zij ontvangen en hun werk beoordeeld door een officier van gezondheid. Een ander officier van gezondheid beweegt zich bovendien in de gevechtslinie om zich te overtuigen op welke wijze de gekwetsten, in verband met den aard der verwonding, worden behandeld, hoe zij opgeno men, op de baar gelegd en vervoerd worden. Onder leiding van den tegenwoordigen energieken inspecteur der M. G. D. in Nederland, den generaal-Majoor A. A. J. Quan- jer, worden meermalen oefeningen gehouden, uitsluitend door het hospitaalpersoneel en worden den officieren van gezond heid, ziekenverplegers en ziekendragers, werkzaamheden opgedragen, die in tijd van oorlog van hen gevergd kunnen worden. Vergis ik mij niet, dan heeft men, een paar jaar geleden, getracht te Batavia ook een dergelijke manoeuvre te doen houden, van herhalingen heb ik echter niet meer gehoord. De vermelding van die indeeling van ziekendragers in en kele legers (van meerdere had ik geen bronnen tot mijne be schikking), zal het bewijs leveren, dat wij op dit punt erg achterlijk zijn. Neder landsch-Indië. Per compagnie Infanterie 1 Z. V. en 4 Z. dragers, waartoe zoodra noodig militairen ivorden aangewezenbij voorkeur van de bataljons-muziek. Per Escadron Cavalerie 1 Z. V. (wielrijder), 2 Z. dragers (loillekeurige ongeoefenden). Artillerie: per divisie 1 Z. V. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 765

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 149