wielrijders heeft geformeerd, waaraan men meer zou gehad hebben, dan aan de nu verspreide en elk op zich zelf zwakke groepjes. Wat hellingen aangaat, kan ik me levendig be grijpen, dat het motor-rijwiel zoo veelvuldig gebruikt wordt in Engeland! Het is lang geen gemakkelijke taak om op een gewoon rijwiel uitgezonden te worden. Maar de wegen zijn prachtig, verhard met macadam, doch absoluut zonder scha duw. Boomen staan wel in de wei, niet langs een weg. Transport en trein. Graven we reeds enkele op merkingen over het groot aantal voertuigen bij eene Divisie, de moeilijkheid om daarvoor paarden materiaal te krijgen was erg groot. Immers sedert de motor als drijfmiddel zoo'n buitengewonen opgang maakt, is het paarden materiaal be denkelijk afgenomen en wel zoo, dat het de grootste moeite heeft gekost voldoende paarden in te huren. 5000 paarden beteekende voor eenige jaren niet veel. De groote Londensche omnibusmaatschappijen zorgden er wel voor. Dat is nu anders. De paarden-omnibus komt nog heel zeldzaam voor, en er was nu gebrek aan goed geoefende en gedresseerde trekpaarden. Om de dure Reserve niet te laten opkomen, had men burger-karrevoerders gehouden, doch heel wat onge rief ondervonden van de onbekendheid van dat volkje met marschdiscipline, orde en verband. Daardoor raakte nog al eens een wagen vast of waren er opstoppingen en op een andere plaats weer groote gapingen. De krachten van de paarden waren niet steeds berekend op de zwaarte van het traject, zoodat bij hellingen heel wat last is ondervonden met de te zwakke spannen 1). Aldershot en Bisley waren de stapelmagazijnen. Van daar werden de voorraden tot aanvulling met wegtreinen naar de doorvoermagazijnen gezonden, waar lichtere motor-lorries gereed stonden om de goederen naar de bagage-treinen van de korpsen te brengen en deze aan te vullen. De korpstrei- nen brachten dan de voorraden weer naar de legerplaatsen. In algemeenen zin schijnt de dienst goed te hebben gewerkt, hoewel we bij de voorposten wel hebben hooren mopperen 632 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1) Met deze ervaringen kunnen wij ook ons voordeel doen! Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 14