per Veld-batt. 1 Z. Y. en 2 Z. dragers (geen mi litairen). Div. Berg 1 Z. V. Batt. 1 Z. V. Genie: Yeld comp. 2 Z. V. en 8 Z. dragers (c/érn militairen). halve comp. 1 Z. V. Spoor- en tel.-comp. 1 Z. V. De ziekenverplegers doen zoodra noodig dienst als zieken dragers. Aan eene zelfstandige brigade wordt toegevoegd: een verband- sectie, waarbij 55 dwangarbeiders als ziekendragers. Het geheele personeel van een verband-sectie, dus ook de dwangar beiders, is gerechtigd en verplicht tot het dragen van den witten band met rood kruis en staat dus onder de bescherming van de Conventie van Genève. De hierboven genoemde militaire ziekendagers niet, deze dragen een rooden armband om den linker bovenarm. Alle officieren en minderen, ook de niet militaire zieken dragers worden voorzien van een noodverband, de ziekendra gers bovendien van een elastieken slang en een driehoekigen verbanddoek. Nederland. Per bataljon Infanterie worden van elke lichting opgeleid 5 ziekendragers: een escadron cavalerie heeft 2 en een bat terij artillerie 1 ziekendrager vrijwilliger. Per divisie (3 regimenten) één verbandplaatsafdeeling, ver deeld in 3 sectiën, bij elke dezer 56 ziekendragers, terwijl aan het hoofdkwartier van het Veldleger is toegevoegd een reserve verbandplaatsafdeeling met een gelijk aantal dragers, waartoe er per regiment '7 worden afgestaan x) Alle ziekendragers zijn geoefende manschappen, hij de Infanterie opgeleid zooals hiervoren reeds icerd verteld. Allen staan on der bescherming van de Conventie van Genève en zijn bewa pend met sabel (gedeeltelijk met schop of handbijl o.a. voor het graven van gangen, tot het gedekt vervoeren van gewonden). 766 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1) Deze getallen zijn genomen uit de organisatie van vóór 1909.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 150