Zij zijn voorzien van twee verbandpakjes (behalve het voor persoonlijk gebruik medegevoerde), een snoer van Foulis, twee doekverbanden en een fleschje riekmiddel. Bij de bereden wapens is de opleiding gebleven zooals ze vroeger ook bij de Infanterie was; daar worden alleen hulp ziekendragers gevormd, die in oorlogstjd bij de Escadrons of Batterijen blijven en een rooden band om den linkerarm dragen. Zij krijgen de eerste 4 weken, na de aanwijzing, vijf maal 's weeks, telkens gedurende een uur, het vereischte theoretisch en practisch onderricht. Daarna worden zij, tot vermeerdering van hunne bekwaamheid en tot onderhoud van het geleerde, nog éénmaal 's weeks, gedurende één uur, in den dienst van ziekendrager geoefend. Wanneer zij voldoende bekwaamheid hebben verkregen, te beoordelen door den officier van gezondheid met het onderwijs belast, dan kan de oefening beperkt worden tot eenmaal in de maand. Zij mogen niet door dienst verhinderd zijn en verrichten overigens gewone diensten bij hun korps. In oorlogstijd behouden zij hunne wapens. Duitschland. Per divisie één Sanitats-Compagnie, belast met het opzoeken der gewonden, het verleenen der eerste hulp en de overbren ging naar de hoofdverbandplaatsen. De compagnie wordt ver deeld in twee deelen, ieder deel beschikt over 103 zieken dragers, welke weer in twee onderdeelen, elk van 4 patrouilles, onder bevel van een gegradueerde als commandant, worden gescheiden. De daarvoor niet benoodigden vormen de reserve. Bovendien per bataljon Infanterie of Jagers 16 ziekendra gers, die bij het aannemen der gevechtsformatie, uit de voer tuigen, de gereedschappen ontvangenzij zijn de manschappen der Sanitats-Compagnieën behulpzaam, doch mogen zelf geen gewonden verbinden. Uitsluitend wanneer geen manschappen der Sanitats-Compagnieën in de buurt zijn, mogen zij druk verbanden aanleggen om te veel bloedverlies te voorkomen. Hun taak is uitsluitend dragersdienst. Zij zijn bewapend met zijdgeweer en revolver en dragen het Roode Kruis embleem. De andere troepen (geen Inf. of Jagers) hebben hulp-zie- INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 767

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 151