halve compagnieën; gecommandeerd door een officier van gezondheid is zij bestemd tot het verleenen der eerste hulp op het slagveld en voor het vervoeren van gekwetsten uit de gevechtslinie naar de verbandplaatsen. Deze gegevens dateeren uit den tijd van den Boeren-oorlog het is zeer waarschijnlijk, dat het dragers aantal is vermeer derd, omdat het in dien oorlog bleek, onvoldoende te zijn. Toen werd, uit de vluchtelingen van Johannisburg, een gewonden transportdienst gevormd, die, na eerst uitstekend ge oefend te zijnlater zeer goede diensten heeft bewezen en allengs 2000 man sterk werd. Zéér werd er over geklaagd, dat de cavalerie, na het gevecht zonder hospitaal-personeel was. Een ambulance echter (het ambulancekorps van N. Z. Wales) maakte een uitzondering, die, ingedeeld bij generaal French, deze overal heeft kunnen volgen, hetgeen als een groote bijzonderheid werd aangemerkt. Behalve de genoemde militaire organisaties, bestaan er in de meeste Rijken afdeelingen van het Roode Kruis, die in verschillende oorlogen reeds goede diensten hebben bewezen. Alle erkende vereenigingen staan onder bescherming dei- Conventie van Genève; het personeel is derhalve gerechtigd tot het dragen van het Roode Kruis embleem. In Engeland staan deze vereenigingen reeds in vredestijd onder militair toezicht en maken daardoor een deel uit van den M.G.D. Ook in Nederland wordt door den tegen woordigen inspecteur over den M.G-.D. ten zeerste voor deze vereenigingen geijverd. In het Wetenschappelijk Jaarbericht 1908—1909 der Ver- eeniging ter beoefening van de krijgswetenschap staat hierover: „Aan een kortelings gehouden Roodekruis tentoonstelling „was een wedstrijd verbonden van „Eerste hulp bij ongeluk- „ken. De groote belangstelling, die deze wedstrijd wekte, „wettigt de meening, dat het ook in ons land niet behoeft te „ontbreken aan geoefende hulpkrachten voor den M. G. D. in „een eventueelen oorlog, wanneer men er slechts in mag slagen „de verspreide krachten tot een geheel te ordenen, gereed om in tijd van nood, zonder dralen, zijne hulp aan te bieden." INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 769

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 153