's lands verdediging om niet te weten, hoe weinig officieren werkelijk vertrouwen daarin stellen. Enkelen, zooals b. v. overste van den Belt, Ritmeester Boon erkenden zulks in 't openbaar, de meesten zwegen, tenzij in kameraadschappelijke gesprekken. Van ons werd dan ook vertrouwen gevergd, terwijl wij omtrent de wijze, waarop men de verdediging wenschte te voeren, in 't onzekere werden gelaten. Aan den anderen kant was het toch ook niet aan te ne men, dat zij, die boven onsstonden en dus wisten,hoe de ver dediging zou geschieden, maar steeds door gezwegen zouden heb ben, ondanks de wetenschap, dat het leger als een koe ter slachtbank zou gedreven worden. Want als eenmaal deB.Y. landt, gebieden plicht en eer ons den strijd te aanvaarden: zou men dus ons aller leven wagen met de zekerheid voor oogen, dat geheel nutteloos ons bloed zou geofferd worden? Zou werkelijk het eind moeten zijn, zooals Ritmeester Boon op Sentot's vloekzang varieert? „Zie, hoe de zon in 't Westen neerdaalt, Beneveld door den damp van 't bloed, Hoe zij ontvangt in doodsgerochel, De laatste Hollandsche afscheidsgroet". En toch kwam twijfel telkens opnieuw bij me boven. We zagen de Boeren in moedigen strijd ondergaan tegen de Engelschen en de sterke Russische legers van uit de eene in de andere stelling terugtrekken, weggedrongen door de kordate Japanners. Hoe zou het ons, met ons zwakke leger vergaan, als wij eens tegen die kolossen te staan zouden komen Wij kennen allen het verhaal van den kleinen, zwakken David, die op zoo handige wijze den reus Goliath buiten ge vecht stelde, maar de tijden zijn blijkbaar veranderd. Men leest ten minste zelden meer van zegevierende Davids. Ik zocht lang tevergeefs naar den moreelen stroohalm, waar aan de drenkeling eenigen, zij het dan ook zwakken steun ontleent. Het was zoo ontmoedigend steeds weer tot de slotsom te moeten komenhet hoogst bereikbare voor ons is met eere ondergaan. En de mogelijkheid van een conflict is ondanks alle vredes conferenties nog steeds niet buitengesloten. Integendeel, ge- 772 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 156