heel Europa is tot de tanden gewapend. Het eerste, wat het verjongde Turkije doet, is verbetering van land-en zeemacht. Ook het oosten begint mee te doen aan dien wedloop in het opvoeren der krijgstoerustingen. China wordt zich langza merhand van zijne ontzettende kracht bewust en reorganiseert leger en vloot, Japan gaat voort op den weg, die leidt naar „das Volk in Waffen". Het schijnt, dat het onderlinge verkeer der volken hoe langer hoe meer den steun behoeft van de bajonet, terwijl de vredesconferenties als 't ware niet van de lucht zijn. Nog is het Vredespaleis in den Haag niet halverwege voltooid, of de Nederlandsche Regeering voelt zich gedrongen ƒ40 millioen aan te vragen tot verbetering der kustverdediging, 't Is alsof met eiken steen meer, die het Vredespaleis zijne voltooiing doet naderen, de Staten minder vertrouwen stellen in de edele bedoeling, die vóór heeft gezeten bij het stichten van een ge bouw, dat een zichtbaar teeken zal zijn van het verlangen der volkeren naar den eeuwigen vrede. Wij zullen daarom goed doen met ons niet blind te staren op het schitterende monument, dat daar aan den Scheveningschen weg verrijzen zal als de belichaming van het „Vrede op aarde". Vooral door de omstandigheid, dat ODze actie tegen den I.V. eindelijk in omvang begint af te nemen, kan het Indische leger meer dan vroeger geschikt gemaakt worden voor de landsdefensie. Nu kwam mij bij toeval een artikel onder de oogen uit de Vier- teljahrshefte für Truppenführung und Heereskunde, Erstes Heft 1906," dat luidde: „Moltkes Ansichten über feindliche Landungen an den deutschen Küsten" van von Schmerfeld, Major zugeteilt dem grossen Generalstabe. Het was mij als eene openbaring, toen ik daar de woorden las Gegen alle Lanclungen ist die Hauptsache, dass die Verteidiger im ersten Augenblick zur Stelle sind. Dann ist mit geringen Mitteln grosses zu leisten. Wenige Bataillone mit einer Feldbatterie werden die Unternehmung einer weit überlegenen Maclit zu vereitelnver- mügen, icenn sie an dem bedrohten Punkte rechtzeitig erscheinen. Dat het Moltke met die woorden meenens was, blijkt wel uit de wijze, waarop hij maatregelen nam tegen eene moge- INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 773

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 157