had b. v. in opdracht der Turksche regeering de kusten van den Bosporus met het oog op vijandelijke landingen verkend. Hoe is het dan mogelijk, zal men onwillekeurig vragen, dat de meeste landingen steeds gelukt zijn? Omdat het den verdediger öf aan een juist strategisch inzicht öf aan de noo- dige moreele kracht ontbrak, om den vijand onmiddellijk bij de landing op te wachten. In den Russisch-Japanschen oorlog zien we de Japanners ongehinderd landen, terwijl de Russen in het binnenland bleven afwachten. Nadat in den nacht van 8 op 9 Februari 1904 de nachtelijke overvalling der Russische vloot in de haven van Port-Arthur plaats gevonden had, landden den volgenden dag reeds 4 bataljons van de 12e Div. te Tschemulpo, die den lOen Februari Seoul bezetten. Van 13-27 Februari werd de rest der 12e Div. aan wal gezet (1 Div. 12000 geweren). 28 Fe bruari werd Pyongyang, welks bezit voor eene eventueele landing bij Tschinampo van het meeste belang was, door een detachement van Seoul bezet. Van 18-25 Maart landde de Garde Divisie Tschinampo, van 24-29 Maart de 2e Div. 17 Februari trok Gen. Mitschenko met zijne Kozakken-Brigade reeds over de Yaloe, maar hij bracht het niet verder dan tot e.ene zwakke verkenning. Ook de 3e Oost-Siberische Tirailleur-Bri gade onder Gen-maj. Kaschtalinsky was dadelijk na de over valling te Port-Arthur naar de Yaloe gedirigeerd, maar men besloot van het bemoeielijken der landing af te zien. Gaarna onderschrijven wij de beschouwingen, in Heft 39/40 van de „Kriegsgeschichtliche Einzelschriften" over eene der gelijke defensieve houding neergeschreven: „Es lag jedoch nicht im Plan der russischen Heeresleitung, die japanischen Landungen zu verhindern oder doch zu erschweren. Wo, wie am Golf von Liaotung hierzu Anordnungen getroffen wurden, verzichtete man spater freiwillig auf ihre Durchfüh- rung. Man bekannte sich nicht zu dem Grundsatze, den einst Feldmarschall Graf Moltke ausgesprochen hat, dass bei der Abwehr von Landungen alles darauf ankomme, zuerst zur Stelle zu sein, wiewohl hierzu durchaus die Möglichkeit vor- handen war. Die Eindringlinge wurden willkommen gehiessen, in der sicheren Erwartung, dass es spater gelingen würde, sie- INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 775

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 159