in um so grösserer Zahl bis zur Vernichtung zu schlagen, dabei jedoch ausseracht gelassen, dass, so wertvoll im Kriege auch das Festhalten an eineim Gesamtplane ist, darüber die Ausnüt- zung augenblicklicher Yorteile niemals übersehen werden darf." Welke zijn nu de omstandigheden, die eenen in N.-1. lan- denden of pas gelan len tegenstander zoo in het nadeel brengen, vergeleken bij de troepen van den verdediger, dat men zelfs eene meer dan tweevoudige overmacht met kans op slagen kan aangrijpen 1. Gedurende de landing is de vijand vrijwel weerloos (de oorlogsschepen vuren over 't algemeen nog niet met G. K.). In de sterkte van het eerst échelon is de vijand beperkt door het aantal debarkementsmiddelen, terwijl kort na de landing nog veel aan de verpleging en de uitrusting der troepen zal ontbreken. 2. De aanvaller is na het langdurig verblijf aan boord niet tot dezelfde krachtsinspanning in staat als de tegenpartij. 3. Het vreemde klimaat, vooral aan de kust ongezond, werkt nadeelig op den gezondheidstoestand der gelande troepen, waarbij ook de voorziening in goed drinkwater een nadeelige factor is. 4. De paarden hebben eenigen tijd noodig, voordat ze ge heel op krachten zijn gekomen. De verkenning door de cav. zal dus zeker te kort schieten, terwijl eene spoedige verken ning zoo gewenscht is. 5. De aanraking met de bevolking is nog niet van dien aard, dat goede spionnenberichten zullen verkregen worden. Bovendien bestaat de mogelijkheid om de bevolking met hare voorraden tijdig naar het binnenland te verplaatsen, waar door de verpleging van den vijand moeilijker wordt. 6'. Het terrein zal, ondanks het bezit van onze stafkaarten, den aanvaller menige onaangename verrassing kunnen be reiden, terwijl de verdediger in de gelegenheid is geweest het te leeren kennen en te versterken. 7. Het strategisch offensief verhoogt in groote mate het mo reel van onze troepen. Eene oorlogvoering aan de kusten heeft bovendien voor ons nog de volgende voordeelen boien die in het binnenland. 776 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 160