2. De vijand is gedurende de eerste dagen na de landing aan zijn basis gebonden, daar de tocht naar het binnenland voor eene troepenmacht van eenige sterkte zonder trein on mogelijk is. Hij kan dus na een eventueel succes niet kracht dadig vervolgen. 2. Het N. I. leger beschikt op het moment der landing over zijne grootste sterkte, die, naarmate de oorlog langer duurt, in gelijke mate zal verminderen en niet kan worden aangevuld, daar eene behoorlijke reserve ontbreekt. 3. Indien het ons gelukt den vijand te slaan, wordt zijn terugtocht hoogst bezwaarlijk of onmogelijk. 4. De gevolgen eener blokkade van Java doen zich nog niet of in geringe mate gevoelen. Wordt de oorlog naar het binnenland verplaatst, dan zal de intredende duurte der le vensmiddelen en de stilstand in de bedrijven groote ontevre denheid onder de bevolking veroorzaken. Ook bestaat er kans, dat er dan geldgebrek komt met al de nadeelige gevolgen, daaraan verbonden. Maakt men dus in het binnenland sterke stellingen, dan loopt men groote kans, dat deze als magneten op het veld leger zullen werken met het noodlottige gevolg, dat in die stel lingen niet alleen onze troepen worden opgeborgen, doch dat er ook de offensieve geest eene schuilplaats vindt. M. i. moet daarom in de eerste plaats alle aandacht aan de kustversterkingen besteed worden en zal men in het binnenland met zeer een voudige werkje» volstaan kunnen. Hiertegenover staat voor den verdediger ook het nadeel, dat de oorlogvoering aan de lage kusten meer ziekten zal veroorzaken dan in het gebergte, terwijl het terrein zelt voor beide partijen ongeveer gelijke kansen biedt. De kansen zijn natuurlijk niet precies gelijk, omdat wij met het terrein volkomen bekend kunnen zijn, de sterke en zwakke punten er van kennen en het reeds van te voren versterkt kunnen hebben. Het gebergte geeft daarente gen dikwijls gelegenheid om met zwakke afdeelingen langen tijd eenen veel sterkeren vijand tegen te houden. We kunnen aan het eerste bezwaar echter te gemoet komen door onze troepen in vredestijd meer aan het strandklimaat te wennen, en daar bij uitgebreide hygiënische voorzorgsmaatregelen te nemen. IXDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 777

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 161