Den 13en Maart bij het aanbreken van den dag rukten de Engelschen op en bij Canopus kwam het tot een treffen, waar bij deFranschen 500 a 600, de Engelschen 1300 a 1400 man verlie zen leden. Den 18en Maart moest het fort Aboekir capituleeren. Den 21 en Maart werd een gevecht geleverd bij de Romeinsche Legerplaats, dat beide partijen op 2000 man verliezen te staan kwam. De Fransche troepen trokken nu op Alexandrïe terug, welke plaats zich den 19en Maart overgaf. Met den val van Kairo (27 Juni werd door de Franschen gecapituleerd, hoewel ze nog over 15000 man en 50 Kanonnen beschikten) was over het lot van Egypte beslist. De defensieve houding van den verdediger was oorzaak van zijnen ondergang. Is dus de grondregel van v. Moltke juist—en m. i. is daar tegen niets in te brengen—dan moeten we dus nu nagaan, hoe de wijze van verdediging moet zijn, om dat principe tot zijn recht te doen komen. Ik kan zoo'n verdedigingsstelsel niet beter typeeren dan door het te vergelijken met eenige voorbeelden, aan de natuur ontleend. Ons optreden mag niet zijn gelijk dat van de spin, die in het midden van het spin rag hare prooi rustig afwacht en eerst na ontvangen draad- bericht attaqueert, zeker van de overwinning. Neen, we zijn helaas niet sterk genoeg om aan die zelfebewuste kracht een voorbeeld te mogen nemen. Wij moeten ons spiegelen aan de wespen, die bij het ontdek ken van eene schendende hand onmiddellijk het nest verlaten, om van alle kanten den belager op het lijf te vliegen. Wel kun nen wij de hulpmiddelen der spin als richtsnoer nemen door de draden van het spinrag om te zetten in ijzeren banen en telegraaf lijnen, die de wespen in de gelegenheid moeten stellen zoosnel mogelijk van alle kanten den vreemden indringer aan te grijpen, echter met deze uitzondering, dat twee plekken nimmer geheel van troepen ontbloot mogen worden en wel Bataviade toe- gangsopenitig van heb wespennest, de voordeur van Java en Soerabaja, de achterdeurwaaruit de vloot moet kunnen ageeren. Het valt buiten het bestek van dit artikel om ook nog eene verhandeling te leveren over het optreden van onze vloot. We zouden trouwens in nautische kennis te kort schieten, om daarover een oordeel te mogen uitspreken. 780 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 164