De Üliegmacbine Door fflilitair Gebruik. De werkzaamheid der vliegmachines bij de jongste Fran- sche Legermanoeuvres in Picardië heeft zeer zeker nog eens de aandacht gevestigd op dit nieuwe hulpmiddel, waarover een bevelhebber in de toekomst zal kunnen beschikken bij het opmaken van zijne plannen. Alvorens tot eene beschouwing over te gaan van het gebruik van vliegmachines voor oorlogsdoeleinden, zullen we vermelden wat zij bij de vorengenoemde manoeuvres gepresteerd hebben. Aangezien we persoonlijk (particulier) die manoeuvres volgden, was 't mogelijk te constateeren onder welke weers-omstandig- heden de hieronder te vermelden resultaten verkregen werden en kunnen we mededeelen dat de daarvan gegeven verhalen 1) niet overdreven zijn. Bij den aanvang der manoeuvres liet de Generaal Michel, een der partij-commandanten, zich als volgt uit, waaruit moge blijken dat het voornamelijk de bedoeling zou zijn om de practische bruikbaarheid der vliegmachines als oorlogswerk tuig te bewijzen: „Pas de prouesses, pas d'exploits, nous savons par la plus belle des experiences que civils et militairs en sont „capables, mais nous voulons avoir la preuve tangible et „pratique des services qu'en temps de guerre aéroplanes ou „dirigeables pourraient rendre. En conséquence, dès demaiu, „sauf empèchement majeur, un ordre sera donné par mes soins „a chacun des dirigeables ou des aéroplanes stationnées a „Briot -). Ce sera, soit une dépêche a porter, soit une ex- „ploration a faire, Un rapport rapide et net me sera remis „sur la fagon, dont la mission confiée aura été remplie. Nous „jugerons done ainsi aviateurs et aérostiers jour par jour, je „dirais volontiers heure par heure." 1 Deze gegevens zjjn verzameld uit de gedurende die manoeuvres verschij nende dagbladen, welke in dat opzicht volkomen overeenstemmen. 2) Briot was een der gedurende de manoeuvres opgerichte vliegparken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 166