Uit vorenstaand oordeel blijkt, dat genoemd Generaal vol strekt niet overtuigd was van de bruikbaarheid der vliegma chines als oorlogswerktuig, hoewel hij er de schoonste re sultaten in het gewone leven van kende, doch dat hij ze aan een nauwkeurig onderzoek zou onderwerpen. Dat onderzoek heeft plaats gehad en in het ondervolgende zullen we zien met welke resultaten. Aan elk der partijen (te Poix en te'Formerie) was toegevoegd een vliegpark met i vliegmachines van verschillende con structie. Aan het vliegpark te Briot waren bovendien ver bonden 8 bestuurbare Luchtschepen. De aanwezige toestellen waren o.m. Antoinette Farman (modèle militaire), Wright,. Bréguet, Blériot. Eene beschrijving der toestellen kan hier achterwege blijven, als niet behoorende tot het bestek van dit artikel. Behalve het toestel van den Luitenant Billinger (Blériot) waren alle toestellen ingericht voor 2 personen, waar van een bestuurder en een waarnemer. De vliegparken waren opgericht op grooten afstand achter de in actie zijnde troepen en waren gelegen op groote, open, eenigszins hellende vlakten en bestonden uit lage, gemak kelijk te verplaatsen hangars. Daar niemand in de vliegpar ken werd toegelaten, hebben we het inwendige der hangars niet kunnen beschouwen, hetgeen hier echter ook van min der belang is. De parken waren telefonisch en telegrafisch (veldmateriëel) met de standplaatsen der bevelhebbers ver bonden. Hoewel het terrein in een grooten kring om de hangars afgezet was met touwen en soldaten, kon men met- kijker toch nauwkeurig de toestellen waarnemen. De eerste beproeving zou plaats hebben den 12en September den eersten dag der manoeuvres. Helaas, het begin was niet aanmoedigend. Tegen 10 uur v. m. nadat het den geheelen morgen zeer mistig was geweest beproefde La tham op zijne Antoinette eene vlucht, doch was door den hevigen wind spoedig gedwongen weder te landen. Hem was de opdracht verstrekt om de kantonnementen van het 2e Legerkorps (Amiens) te gaan verkennen. Hij kon echter die opdracht niet vervullen, zoodat de Commandant van het 3e Legerkorps gedwongen was, dien dag zijne toevlucht te nemen INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 783

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 167