De kleur is niet geliefd, maar lijkt me bijzonder sterk en geschikt en in alle geval praktischer en beter dan ons don kerblauw. Overigens kleedt de uniform goed. Ze is voor allen en alle wapens dezelfde. Wapen en rangverschillen worden aan gegeven door kleine teekens op den boven en onderarm. Het is niet gemakkelijk op eenigen afstand de officier van den mindere te onderscheiden, vooropgesteld dat geen ransel of geweer wordt gedragen. De onderofficieren zijn trouwens ook gewapend met het geweer, met uitzondering van de „warrant officers", d. z. onderofficieren, die beuoemd worden door het Departement van Oorlog, en in rang ongeveer gelijk staan met onze adjudant-onderofficieren. In plaats van ons leergoed is nu een zoogenaamde „Web kit" in beproeving, waarbij de lederen riemen zijn vervangen door een sterke geweven stof, een soort sterke band van dezelfde grijsgroene kleur als de khaki-kleeding 1). Algemeen werd dit tuig geroemd omdat het gemakkelijker draagt dan leer en niet knelt. De banden zijn zeker drie vingers breed en voorzien van haken om tasschen e. d, aan te hangen. De verdere uitrustingstukken werden bij elk onder deel verschillend gedragen, blijkbaar op proef. Zoo zagen we de jas of mantel (van een ruim model) gerold en bandoulière en gevouwen in een zakje op den rug. Anderen hadden een veldranssl, slap model, ook van grijsgroene stof, waarin een paar reservekleedingstukken waren geborgenweer anderen de veldzak over den schouder afhangend. Het beste voldeed de ransel, vooral omdat de man het allernoo- digste dan bij zich heeft. De puttees of beenwindsels worden algemeen gedra gen, zitten netjes en werden verre verkozen boven leeren beenstukken, rijkappen of legging's i) Behalve de dikke manteljas, zag ik tot mijne vreugde dat tal van hoogere officieren Bur bury jassen droegen. 634 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1) Zie I. M. T. 4de aflev. '11 blz 415. Ook bij onze marine bezigt men die stof in plaats van leergoed. Red. 2) Even voor het verzenden bevatte de N. Rott. C. de advertentie, waarbij levering gevraagd wordt van 20.000 puttees voor het Ind. Leger, een goed tee- ken en zeker meer dan eene proefneming. K.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 16