noch het ander eenige moeielijkheden had opgeleverd. Volgens hem was dat slechts een oogen- en eene gewoonte-kwestie. "Wanneer men den eersten keer in een aeroplane opstijgt, kan men niet goed onderscheiden, wat er zich op aarde bevindt, maar wanneer men eraan gewend is en goede oogen heeft men gebruikt geen brillen vergist men zich zelden. „Zoo heb ik dezen morgen precies de sterkte der troepen, die ik gezien heb, kunnen vaststellen. Ook het onderscheid tusschen de wapens is vrij eenvoudig. De Cavalerie heeft een don kerder kleur dan de artillerie, bij de laatste kan men zeer goed de tusschenruimten voor de stukken tusschen de paar den tellen. Het komt er dus maar op aan om de wagens te tellen en men weet het aantal batterijen. De chasseurs x) herkent men aan een lichtblauwe tint boven de donkere massa der paarden, de dragonders vormen eene donkere massa en de kurassiers zijn vanzelf zeer gemak kelijk te herkennen. Infanterie is ook vrij eenvoudig te on derkennen, zij marcheert als 't ware op een rose lint (roode pantalons). De Koloniale infanterie vormt een zwarte en de jagers te voet eene blauwachtige lijn. Van het weer waren geen nadeelige invloeden ondervon den; noch met het oog op de besturing, noch met betrekking tot de waarneming." Beschouwen we deze resultaten eens wat nader, dan zal ons dadelijk opvallen dat de onderscheiding der wapensoorten voornamelijk gebaseerd is op de kleuren der uniformen. De onderscheiding van vriend of vijand was vrij moeielijk, daal de witte banden moeielijk te zien waren. Evenwel was dit toch af te leiden uit marsch- en vuurrichtingen. Wanneer nu in oorlogstijd een veldtenue voor alle wapens van dezelf de kleur wordt gedragen, zal eene waarneming beduidend moeielijker worden. Evenwel kan aangenomen worden, dat alsdan ook nog een onderscheid hoewel dan niet zoo pre cies toch zeer zeker nog te maken is. Eene andere niet minder goed geslaagde verkenning werd verricht door den Luitenant Hillinger. 78G INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1) Men bedenke dat men hier te doen had met de fransche uniformen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 170