67 Haute Epine N. uitgang v/h dorp, een Compagnie infanterie rechts, eene compagnie links van den weg Marseille Crèvecoeur, eene compagnie op hoogte 188, eene compagnie in Haute Epine. 69 Knooppunt van wegen bij Lihus, een escadron in den rand van het bosch. 6H op den weg Crèvecoeur-Marseille ten Z. van Lihus, een eskadron cp marsch naar Marseille le Petit; een peloton in het dorp Lihus. 6i6 Knooppunt van wegen van Lihus naar Rotangy, een eskadron en twee mitrailleurs op marsch naar Marseille le Petit. 6i9 2. W. uitgang van Crèvecoeur, 3 regimenten cavalerie (waarvan de kurassiers en 6 batterijen in verzamel vorm) 7 Landing te Poix. Ook gedurende de manoeuvres, op alle uren van den dag, bij regen en wind, zag men vliegmachines zich bewegen, die dan gebezigd werden voor verkenningen of voor het over brengen van bevelen. Waren de vliegmachines de eerste dagen der manoeuvres meer een attractie op sportgebied, en trokken vooral de avia- teurs de aandacht, na de succesvolle tochten, hiervoren be schreven, had men al spoedig begrepen, dat men hier te doen had met een nieuw oorlogs werktuig, dat vooral voor de ver kenningen van belang zou blijken. In de fransche dagbladen vindt men dit als volgt weergegeven „L'aviation militaire a pris son véritable röle, elle est „devenue un élément de la défense nationale. Le but „est coöpérer, avec une efficacité ignorée jusqu'ici au „service de reconnaissance." Men begon nu de vliegmachines, ook de soorten, te be proeven evenals men dit zou gedaan hebben met een nieuw kanon, een nieuw geweer enz. Op alle uren van den dag en onder alle omstandigheden, meestal door meerdere machi nes tegelijk werd nu gevlogen. In de eerste plaats diende bewezen te worden, dat de vliegmachines niet zoo afhanke lijk waren van den wind en meerdere malen werd dan ook gevlogen met een windsterkte van 12 a 13 m. per secunde. 788 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 172