Was dit een prachtig resultaat, daardoor bewezen zij tevens, dat zij minder afhankelijk waren van den wind dan de bestuurbare luchtschepen, die bij een dergelijke windsterkte niet durfden opstijgen. Bij die proeven werd ook geen re kening gehouden met het terrein, waarover gevlogen werd; dit was nl. zeer ongeschikt om op ieder gewild of noodzake lijk oogenblik te landen. Het terrein is daar door diepe ra vijnen zoo onherbergzaam, dat een deel ervan bekend staat onder den naam „Val d'enfer." Voordat we overgaan tot beschouwingen over het gebruik der vliegmachines is het wenschelijk enkele beoordeelingen door de militaire attachés uitgesproken hieronder te laten volgen: De kolonel der artillerie Bentleij-Mott, van het Ameri- kaansche Leger zeide daaromtrent het volgende: „Wanneer men mij verleden jaar te Lapalisse, vooral na „het ongelukkig einde van de arme Republiek, gezegd had, dat „wij fransche officieren zouden zien ageeren in vliegmachines „over oppervlakten van 150 K. M. en dan zonder eenig accident, „dan zouden we dengeen, die ons zulke praatjes vertelde, voor „gek gehouden hebben, en toch de resultaten zijn daar, tast baar zou ik durven zeggen, onweerlegbaar in alle geval. „De vliegmachine in handen van een koelbloedig, knap, „krachtig en schrander man is honderd, ja duizend man waard „voor de verkenning. „Ik vermoed dat het wezen van den oorlog eene grondige „verandering zal ondergaan door de verschijning in de mili taire wereld, van wat men reeds genoemd heeft het vierde „wapen. Uwe vliegmachines hebben mij verrukt en ik aar zel niet het te zeggen, uw aviatenrs hebben het zwaarder „dan de lucht te voorschijn doen komen uit den nauwen „kring van proeven en sportbetoogingen. Onze Wrights „hebben veel gedaan, maar Uw Paulhan, Uw Bleriot, Uw „Latham hebben niet minder gedaan. Uw officieren gaan „langs dien nieuwen weg met eene zekerheid, eene snelheid „en laten wij 't ook zeggen met een moed, die mij hen nog „meer zou doen achten, wanneer zij niet reeds mijn geheele „genegenheid en achting bezaten." INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 789

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 173