De Kolonel Winterfeldt van den Duitschen Generalen Staf liet zich als volgt uit: „De krijgskunde bezit nu een nieuw geducht element en „reeds bijna zeker. Dat is de vliegmachine. Uwe officieren „hebben de monoplane en de biplane reeds aangenomen voor „de nooden van den oorlog. Dat is mooi, het is een resultaat, „waar gij trotsch op kunt zijn en wij begrijpen de rechtma tigheid van dien trots nu wij u hebben zien evolutionnee- „ren door de lucht. Men zal voortaan rekening moeten hou ten met dat nieuwe wapen, dat steeds voort zal gaan op „den weg der volmaking, daar ben ik zeker van. Wij verheu gen ons dat onze kameraden van het Pransche Leger hier „bevestigd hebben hunnen ontembaren moed en moreele kracht. „Wij begroeten met grooten eerbied hunne prachtige pogingen." De Luitenant-Kolonel Stamdza, van het Roemeensche Leger heeft gezegd „Uwe vliegmachines zullen de regels der moderne strategie „en tactiek omverwerpen. Het is wonderbaar en van zeer „veel belang de introductie van dit hulpmiddel in de krijgs kunde. Gij zijt ons allen eene belangrijke schrede vooruit. Een Engelsch officier, die voor eigen rekening de manoeu vres volgde, en dienaangaande ondervraagd werd, gaf het volgende als zijne meening te kennen. „Het is niet de eerste maal dat ik de fransche manoeuvres „bijwoon. Zij hebben mij altijd voldaan door hunne schitte rende zijde. Nu dit jaar schijnen zij mij minder beslist, „aarzelend en ik heb den indruk dat er eenige verwarring „heerscht bij uw chefs. Ik schrijf dit toe aan de invoering „van de luchtvaart in het leger. „In de hoogere rangen geloofde men niet dat dergelijke „resultaten verkregen konden worden, uw generaals beschouw den een bevolen vlucht van 20 K. M. onder alle omstandig- „heden als onmogelijk. „Men begint met zich rekenschap te geven van het feit, „dat de luchtvaart hare intrede in de praktijk heeft gedaan. „Ik heb de evoluties van uwe aviateurs met belangstelling „gevolgd en ik heb de operatiën van zeer nabij medegemaakt. „Nu, na de verkenningen met vliegmachines scheen 't mij 790 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 174