van een volk den toekomstigen oorlog zullen beslissen en niet de nieuwe oorlogswerktuigen blijkt dat men unaniem van meening is, dat er voor de vliegmachines als oorlogs werktuig eene belangrijke toekomst is weggelegd. Alvorens onze beschouwingen aan het voorgaande vast te knoopen zij nog vermeld, dat men in Frankrijk begrepen had, dat tegenover het nieuwe oorlogswerktuig ook een nieuw ver delgingsmiddel moest gesteld worden. Daartoe had men een mitrailleur op een automobiel geplaatst, waarmede in bijna loodrechten stand kon gevuurd worden. Het groote bezwaar van dit verdedigingsmiddel was echter, dat de automobiel vrijwel aan de wegen gebonden was, zoodat het niet doenlijk was de vliegmachine gedurende haar vlucht te volgen. Vol gens fransche officieren had men dan ook geen trefkans op de vliegmachine verkregen, op bestuurbare luchtschepen zou die kans ongeveer 50% bedragen hebben. De fransche manoeuvres gaven betreffende de kwetsbaar heid der vliegmachines de volgende aanwijzingen. Velschil lende tactische eenheden (infanterie en artillerie) openden bij het zien van eene aeroplane het vuur, en daarbij kan gecon stateerd worden, dat de hoogterichting bij de verschillende onderdeelen zeer verschillend genomen was, waaruit geconclu deerd mag worden, dat het schatten van den afstand van het 'doel klaarblijkelijk bijna ondoenbaar was. Het gebruik van telemeters kon ook geen resultaten opleveren, daai men bij na altijd twee opnamen noodig heeft van verschillende pun ten door denzelfden waarnemer 1). Tusschen deze twee op namen zal eene aeroplane, die zich met een snelheid van 20 a 25 M. per sec, beweegt, den afstandmeter op een dwaal spoor brengen. Nog moeielijker wordt deze kwestie wanneer de vliegmachine ondertusschen stijgt. Eene hoogte van 500 M. schijnt voldoende om volledig tegen infanterie-vuur gevrij waard te zijn. W. J. Lucardie, Wordt vervolgd) Luitenant der Infanterie. 792 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1) Hierin vergist zich schrijver. De moderne afstandsmeters geven alle den afstand na één enkele opname. Ked

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 176