Pioniergereedschap draagt nu eiken man. Het nieuwe model is een soort patjol, smaller dan onze meest gebruike lijke maat, met een verlengstuk aan de andere zijde voor het loshakken van zeer harde grond, zoo iets als de punt van een houweel. Dit stuk gereedschap wordt in een foudraal van de kleur der kleeding op de rugzijde dei- gordel gedragen, midden-achter en in de breedte, dus zooals in nevenstaande figuur. De steel, die vlug wordt ingeschoven en zich vastzet, hangt naast de bajonetscheede. We hebben in 1908 eenige proeven gehouden bij Batavia, doch een dergelijk stuk gereedschap was er niet bij, wel iets dat er wat op geleek. Hoever het vraagstuk nu staar, is ons niet bekend, doch we kunnen graaf- gereedschap onmogelijk langer ontberen. Het klinkt heel mooi om te zeggen„geen mollenaanval" we moeten den vijand bestrijden, zooals de inlandsche vijand het ons doet en derge lijke machtspreuken, doch daarmede geven we onze schutters nog geen dekking, als ze die noodig hebben om te kunnen stand houden. Het door het Engelsche Leger nu gebruikte graafwerktuig lijkt me licht en handig en wel waard eens nader te beproeven, juist omdat 3/4 van onze Infanterie de patjol als een inheemsch werktuig van huis uit hebben leeren gebruiken. Bovendien bevinden zich in den gevechtstrein nog een zeker getal lange graaf werktuigen, als schoppen, assen, pikhouweelen. Een draagpaard vervoert ze in 2 manden. Bij de gemobiliseerde Divisie waren de munitiecolonnes met scherp geladen, doch goed gesloten en verzegeld. Een en ander om het vervoer te kunnen beoordeelen. De gewone munitie bij den man wordt in een patronenband om de schou ders geborgen. Elk bataljon heeft bovendien 2 maxims, vormende een sectie, waarbij 1 luitenant en 16 minderen. De maxim staat op een uiterst handig en licht wagentje, getrokken door 1 paard. Het kaliber is gelijk aan dat van het geweer (0.308" of 7.5 mM.), de vuursnelheid 450 per minuut. De banden, waarmede de pa tronen worden aangevoerd, bevatten 250 stuks. Afkoeling ge schiedt met water. Het machinegeweer is natuurlijk uiteen- 636 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 18