INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 807 Nadat door het Legerbestuur de urgentie yan eene vestiging van het Departement van Oorlog te Bandoeng in 1909 andermaal op den voor grond was gebracht en tevens bleek dat niet alleen het gebouw, waarin de school tot opleiding van Inlandsche artsen is gehuisvest, zeer be langrijke uitbreiding behoefde, waaraan op het tegenwoordig empla cement niet kon worden tegemoet gekomen, maar dat ook nog allerlei andere bouwplannen te Batavia niet voor uitstel vatbaar waren, werd last gegeven tot het opmaken van een algemeen plan voor den bouw van nieuwe kantoren als anderszins en van de daarmede verband houdende verschikkingen, derwijze, dat in werkelijke behoeften zou kunnen worden voorzien en tevens gelegenheid zou bestaan om tege moet te komen aan de te verwachten expansie in de naaste toekomst. Bij de bewerking van dat plan bleek dat de overbrenging van het Departement van Oorlog naar Bandoeng, gepaard met de noodige ver bouwingen te Batavia, steeds belangrijk voordeeliger zou zijn dan de oprichting van nieuwe gebouwen voor burgerlijke Departementen te Batavia, terwijl daarenboven op de eerstbedoelde wijze binnen korteren tijd het te kort aan ruimte zou kunnen worden opgeheven. Het is op grond van deze uitkomst dat thans het voornemen is op gevat uitvoering te geven aan het denkbeeld tot overbrenging van het Departement van Oorlog naar Bandoeng en tot verwezenlijking van een plan van bijbouwingen en verhuizingen te Batavia, hetwelk aan redelijke eischen tegemoet komt. Met betrekking tot de vestiging van het Departement van Oorlog te Bandoeng zij overigens nog gereleveerd, dat over de vraag, of de plaatsing aldaar boven die te Batavia uit een militair oogpunt de voor keur verdient, geen verschil van gevoelen bestaat; en waar ook uit het oogpunt van samenwerking met de andere Departementen de over brenging geen bezwaar oplevert bij de thans bestaande communicatie middelen (lijn Padalarang Krawang, intercommunale telefoon), moet die maatregel, nu de financieele consequenties op den achtergrond treden wegens de te Batavia te verkrijgen besparingen ook in alge- meenen zin hoogst gewenscht geacht worden. Resumeerende, dient overgegaan te worden tot a. den bouw van eene nieuwe algemeene burgerlijke ziekeninrichting gecombineerd met eene nieuwe school tot opleiding van Inlandsche artsen b. de overbrenging van het Departement van Oorlog naar Bandoeng; c. de noodige verbouwingen en nieuwe werken te Batavia voor de huisvesting van eenige Departementen met de daaronder ressortee- rende hoofdbureau's. De uitgaven in eens voor de hierbedoelde werken worden in to taal geraamd op f 3.887.900.—, welke som in 6 jaren zal zijn te verwerken. Yan dit bedrag wordt noodig geacht voor het gebouwen complex der ziekeninrichting en artsenschool f 1 940 000. De te Bandoeng uit te voeren werken bestaan in de oprichting van een gebouw voor het Departement van Oorlog ad f 273 500.— den bouw van woningen voor den Legercommandant en verdere Opper-, Hoofd- en Subalterne officieren, zoomede voor het lager perso neel, en den bouw van eene nieuwe Europeesche school te zamen ad

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 191