Ouerzicht con eenige Tijdschriften, Manors No. 6. Als eerste artikel dezer aflevering valt te vermelden het opstel „Geneeskundige Dienst" van den Luit. Kol. der Art. W. Yosmaer, waarin een beknopt overzicht wordt gegeven van het nieuwe Oorlogs- voorschrift vnor den Geneeskundigen Dienst. Ben zinsnede uit dat opstel trof ons bijzonder n.'. deze: „Zoodra het te voorzien is, dat de strijd eenigen omvang zal aannemen, zoodat verliezen van beteekenis zijn te verwachten, geeft de Regiments-arts bevel tot oprichting van één, of zoo noodig meer, hulpverbandplaatseu." We hebben er het voorschrift eens op nageslagen, waaruit we ont waarden, dat wel degelijk dat bevel gegeven wordt na lastgeving of krachtens machtiging van den troepen Commandant. Ook het beginsel, om enkele officieren van gezondheid 2 per re giment met de gevechtslinie vooruit te doen gaan, is in dit nieuwe voorschrift, evenals in het vorige, van kracht gebleven. Ook in andere landen b.v. Duitschland geschiedt zulks. Bij ons gebeurt het niet, hoewel het zeer zeker, al was het maar enkel uit moreele overwegingen, aanbeveling verdient. Maar we zit ten niet te dik in onze Officieren van Gezondheid om van reserve maar niet eens te spreken De Luit. Kol. J. C. van den Belt geeft een korte beschrijving van „Een nieuw richttoestel", het z g. Sub-target Zielapparat Was een vroeger bij de Koloniale Reserve beproefd dergelijk toestel zeer duur, zwaar en onnauwkeurig, het thans beschrevene wordt goed- kooper, lichter en zeker werkend genoemd. Wat dan eigenlijk de prijs is, wordt niet aangegeven. De werking van het toestel komt daarop meer, dat alle bewegingen van het geweer, waaraan een dergelijk toestel verbondon is, zoowel bij het richten als het afirekken, worden overgebracht op eene tot het apparaat behoorende naald, welke naald op het oogenblik van het aftrekken op een, mede tot het toestel behoorend schijfje (sub-target) het punt aangeeft, waarop de schutter op dat oogenblik gericht was. Bij gebruik van dit toestel kan de munitie voor kamerschietoefenin gen vervallen. In een opstel getiteld „Een en ander over den verkenningsdienst" bespreekt de luitenant Ten Broecke Hoekstra, aan de hand van het Voorschrift Velddienst, de wijze, waarop verkenningen moeten worden uitgevoerd. (Zie onze L.B.V. blz 20 e.v.).

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 209