mag worden onderschat. Terwijl toch anders minstens 2 uren moeten verloopen voor de kok het eten gereed heeft en de man een behoorlijk maal kan nuttigen, konden nu de voorposten afmarcheeren, geheel verkwikt en kwam de snelle voorziening in de voeding de algemeene toestand en de slagvaardig heid van den troep in bijzondere mate ten goede. Zeker, de bagage wordt weer vermeerderd met een wagen per eenheid, doch zoolang die mee kan, trekt de man er een groot voordeel van en het is toch maar de hoofdzaak om een uitgeputte en vermoeide troep ten spoedigste weer op krachten te hebben. Of onder de proefmodellen er ook waren met motor-drijfkracht durf ik niet te zeggen. Dat zal intusschen een kwestie van tijd worden. Ook water wordt meegevoerd en wel in gewone water kannen en voor drinkwater in filterwagens, een uit nemende maatregel, waarover we niet verder behoeven uit te wijden. Al deze wagens hadden meestal 2 sterke paarden. Ziekenwagens behoeven geene afzonderlijke beschrijving. Er waren er voor den langen weg met motor-kracht, als nieuwe omnibussen waarin en waarop heel wat mannetjes zaten. Deze rijden natuurlijk alleen op de communicatielijnen. Bij de bereden wapens heeft elke ruiter ook nog een paar piketten in de bepakking voor het parkeeren. Eene belasting meer, die me nu niet zoo dringend noodig schijnt. Misschien in Engeland wel. Had een troep ergens gerust of overnacht, dan werd even voor het opbreken alle afval, papier enz., op hoopjes gelegd en dadelijk verbrand. Bijna met pijnlijke zorg werd daarnaar gekeken en 't was opmerkelijk, nergens eenig ouder spoor te vinden van de aanwezigheid of het verblijf van troepen, dan het plat getrapte gras. Een overigens klei ne moeite en behartenswaardige wenk, die alleen wat toe zicht van de zijde van kader en officieren eischt. Zooals reeds kan zijn opgemerkt, was er een bestuurba re luchtballon, „de Beta". De gegevens van dit luchtschip zijn niet in mijn bezit, wel die van de „Gamma" een zusterbal- lon. Deze heeft een inhoud van 77.000 kubieke voet, of 2075M3, is lang 150 vt., heeft een benzinemotor van 8 cylinders en 80 638 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 20