Echter hebben ook de Herdershond (die vele, sterk uiteen- loopende families telt) en de Airedale-terrier zeer goede eigen schappen die ze alleszins voor bovendoelde diensten geschikt maken. (De „Rothweiler Metzgerhund," die als veedrijvershond met de Romeinen, wier kudden hij bijeenhield en tegen wolven bewaakte, in Duitschland moet zijn gekomen, blijft hier ver der buiten beschouwing, daar hij mijns inziens voor onze Indische terreinen te zwaar is.) Waar ik vele herdershonden, zoowel gedresseerde en half- gedresseerde (nog de meeste) als ongedresseerde heb waarge nomen, kan ik ze voor mijn persoon niet met den Dobermann- pinscher gelijkstellen; de meeste exemplaren toch zijn zenuw achtig, woest, blafferig en dikwijls valsch en steken ongun stig af bij de kalme waardigheid van den Dobermann. Mijn Dobermann bijvoorbeeld gaat voor geen hond uit den weg, maar nog nooit heb ik hem tegen een anderen hond hooren blaffen. Vooral de Hollandsche herdershond is tot nog toe niet veel bijzonders, niet zoo zeer omdat hij (volgens Kessler) „verken- neld" zou zijn, alswel omdat hij verwaarloosd is; het ras bestaat bijna niet meer; er bestaan maar weinig goede fokhonden. Toen de politiehondenbevveging voor eenige jaren vanuit Duitschland, waar ze nu een jaar of 20, 25 geleden is ontstaan, naar Holland kwam overwaaien, werden alle straathonden, die maar een paar spitse, opstaande ooren hadden, tot raszui vere herdershonden gepromoveerd en werd er met deze beesten maar lustig op los gefokt. Sinds een paar jaren heeft de „Ne- derlandsche Herdershonden-Club" de zaak ter hand genomen en door het opnieuw vaststellen der raskenmerken, waarop de fokking moet zijn gericht en volgens welke op tentoonstel lingen moet worden gekeurd, is de toekomst van den Holland- schen herdershond als rashond nu wel verzekerd. Dat de geleerden het nog niet zoo erg eens zijn omtrent de meest verkieslijke eigenschappen van den herdershond kan daaruit blijken, dat nog geen anderhalf jaar geleden op eententoonstelling een Hollandsche herdershond docr eenige keurmeesters uit de ring werd gestuurd, als zijnde geen her dershond, maar eerder een Dobermannpinscher, terwijl de INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 831

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 217