P.K. Het kan 4 menschen medevoeren en gedurende 8 uren 25 E. mijlen loopen, d. i. 40 Km. Max. snelheid 51 Km. Stijg- krachfc tot 4.000 voet. Het is een instructie-luchtschip. Zooals de bladen ons sedert hebben gemeld, heeft de Engelsehe Regeering de „Clement-Bajard" aangekocht, het luchtschip dat in 6 uren van Frankrijk naar Londen is gevlogen f1). Jammer genoeg was slechts een der partijen in het bezit van dit nieuwe verkenningsmiddel. De „Beta" heeft slechts een paar maal gevlogen. Of het schip waardevolle diensten heeft bewezen is ons niet bekend. We vonden alleen vermeld op 19 September, dat een krijgsmacht uit alle wapens bestaande, waargenomen was bij St. Algers Farm (de plaats van de Hoorder lVe Divisie). Op den laatsten manoeuvredag is het schip ook gezien, doch of de waarnemingen van invloed zijn geweest op den loop van het gevecht, betwijfel ik. Er waren 2 aeroplanes (Far man's) doch particulier eigen dom. Beide hebben gevlogen. Een is dadelijk teruggekeerd naar Londen en de andere heeft onder Capt. Dickson in dienst van de Roode Partij verschillende opstijgingen verricht, een ervan tot 2000 voet. Zooals reeds vermeld, belette het mistige weer eenig behoorlijk uitzicht op den voorlaatsten ma noeuvredag, toen het juist van de hoogste waarde zou geweest zijn de groepeering van 's vijands krachten te weten. Daarbij is de vlieger ook nog eens moeten landen, ongelukkig juist op een plek, waar Roode en Blauwe Cavalerie op elkaar zouden in stormen, zoodat het vliegtuig genomen werd. De bestuurder had juist den tijd in een auto te springen en ontkwam nog. Oogenscbijnlijk werd de luchtvaart stiefmoederlijk behan deld. In werkelijkheid is dit niet het geval geweest. In hoeverre de ervaringen tijdens de manoeuvres gewicht in de schaal hebben geworpen of niet, doet betrekkelijk weinig ter zake, doch volgens een bericht in de „Matin" van 4 October jl. heeft het Brits che Ministerie van Oorlog het volgende bulletin uitgegeven „Ten einde te beantwoorden aan de behoeften van het Leger, „als een uitvloeisel van de jongste vorderingen op het gebied INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 639 1) Dit luchtschip is sedert reeds weer vernield. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 21