Kohlbrugge is de echte Tenggereesch, die als wilde hond het Tenggerplateau en Pasoeroean moet hebben bewoond, uitge storven. In het museum te Leiden bevinden zich nog een oorspronkelijke huid en eenige schedels van dit merkwaardige ras, waaruit Jentinck den kop heeft weten te reconstrueeren. Voor ons doel zijn de afstammelingen van den Tenggerhond uit te schakelen, al was het alleen maar daarom, dat ze door hunne ruige vacht ongeschikt zouden zijn voor den dienst in de warmere streken. 5°. Volledigheidshalve zij nog even de wilde hond van Java en Sumatra vermeld, die waarschijnlijk zeer dicht bij de vossen of jakhalzen staat. Zij jagen in troepen en moeten door hunne buitengewone volharding eiken buit kunnen be machtigen. Naar ik uit zeer betrouwbaren bron vernam, moeten deze beesten zeer wild en kwaadaardig zijn en toonde een 3de en 4do generatie van gevangen wilde honden nog geen spoor van tamheid. Volgens sommigen moeten er nog twee soorten bestaan, welke zich o. a. in grootte en in getalsterkte der troepen, waarin ze jagen, onderscheiden. Natuurlijk is dit ras voor het fokken van honden, die door hun ne gehechtheid en gehoorzaamheid aan den mensch tot zulke hooge prestaties moeten worden gebracht, totaal ongeschikt. Gaan we dit lijstje van beschikbaar inheemsch materiaal nog eens na, dan zien we, dat we voor ons doel zijn aange wezen op den Batakhond en den Paria van Sumatra en Java (Celebes) en dus in 't bijzonder op onzen Javaschen gladakker. Wat. verdient nu aanbeveling? Eenige goede gladakkers bij elkaar zoeken, zoowel reuen als teven en daarmede flink- gebouwde gladakkers fokken en deze langzamerhand door voortdurende dressuur tot een geschikt materiaal maken? Neen! Het gaat toch niet aan om aan een reeds lang be staand ras, door fokking in dat ras, eigenschappen toe te voegen, die daaraan steeds vreemd zijn geweest. Door het fokken met volbloed gladakkers zal men steeds vol bloed gladakkers houden, die juist door de zorgvuldige fokking (met gebruikmaking van een matige inteelt) deze typische gladakkereigenschappen in sterkere mate zullen vererven. Ge- wenschte eigenschappen, als: aanleg voor africhting, moed te- INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 835

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 221