De eerste en tweede groep, welke in de artikelen 85 en 86 der wet zijn omschreven, kannen hier verder onbespro ken blijven, en is het juist de laatste groep, die nader aan geduid moet worden. Welke landsdienaren tot deze groep behooren zal uit het volgende blijken. Herhaaldelijk was vóór de wetswijziging van 1895 door het land schade geleden, omdat van het opleggen van ver goeding moest worden afgezien, wijl den ordonnateur geen plichtverzuim ten laste kon worden gelegd. Den ordonnateur steeds voor fouten aansprakelijk te stel len, welke door het ondergeschikte personeel op de bureaux door verzuim waren begaan, was niet met den geest der wet overeen te brengen, en het blijkt dan ook ten duide lijkste dat de Regeering bij de voorgestelde wijziging in de eerste plaats dat personeel op het oog heeft gehad. De grenzen van aansprakelijkheid van de op de bureaux •te werk gestelde ondergeschikte mindere ambtenaren en of ficieren etc. in hoofdtrekken vast te stellen, zal daarom nood zakelijk zijn. Dat hierbij, gelet op de uiteenloopende organisatie en werk- verdeeling op de onderscheidene bureaux op onoverkomelijke bezwaren zal worden gestuit, valt niet te betwijfelen. Wel is waar kan en moet de schuldige, zoo hij bestaat, getroffen worden, doch in de practijk zal het vinden van dien schuldige wel eens tot moeilijkheid aanleiding geven. Eene groote mate van zaakkennis, zoomede een juist in zicht in den werkkring en de daarmede samenhangende ver antwoordelijkheid, zullen worden vereischt. Het Legerbestuur heeft in Maart 1905 eene regeling getroffen, waardoor alle personen, die bij de zaak betrokken kunnen wor den, bekend zijn, doch voor zoover mij bekend, zijn nog geene nadere stappen tot regeling der aansprakelijkheid gedaan. Yan bedoeld personeel zullen in den regel verschillende personen in het toebrengen vau de schade betrokken zijn, en men zal alzoo van den hoogere afdalende tot den lagere, ten slotte de schuldige ambtenaren van zeer ondergeschikte positie kunnen verplichten de schade te vergoeden. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 841

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 227