Bij het Departement van Oorlog b.v. is de Commandant van het Leger, de ordonnateur,— beschikker—doch deze zal in den regel niet in de zaak betrokken zijn, evenmin als één der Chefs van de Afdeelingen, dan wel de hoofd officier, bij de Vde Afdeeling met het teekenen der ordonnan tiën belast. Daarentegen zullen of de Chef van het bureau, waar de vorderingen etc. worden behandeld en de verevening wordt voorbereid, of de ambtenaar dan wel schrijver met de verifi catie der rekeningen belast, dan wel beiden, nalatig zijn geweest en ter verantwoording moeten worden geroepen. De regeling behoort alzoo de gelegenheid te geven om die gene te treffen, aan wien met den meesten grond plichtver zuim of nalatigheid kan worden ten laste gelegd. Staat het derhalve vast, dat het besproken personeel onder „andere landsdienaren" moet worden gerekend, en dus onder het bepaalde bij artikel 82 valt, ook dient te worden gelet op het antwoord der Regeering, waar zij o.a. te kennen geeft, •dat er h.i. niets onbillijks in gelegen kon zijn om aan lands dienaren, al zijn zij geen Comptabelen of ordonnateurs, de verplichting tot schadevergoeding op te leggen, ingeval zij den lande, tengevolge van plichtverzuim of onachtzaam heid schade toebrengen. Hier heeft de regeering dus meer in algemeenen zin de landsdienaren, en niet meer bepaaldelijk de ordonnateurs, Comptabelen of het ondergeschikte personeel op de bureaux der ordonnateurs op het oog. Al wordt het niet met ronde woorden gezegd, het schijnt toch dat de Regeering hier het oog heeft gehad op een ruimeren kring van landsdienaren, dan waaraan bij het ont werpen van het nieuwe artikel, en het stellen der memorie van toelichtingen, werd gedacht. Bij de toepassing komt het er dus op aan op de bewoor dingen van het wetsartikel zelf te letten. In dat artikel is van beperking van eene bepaalde categorie van landsdienaren hoegenaamd geen sprake. Het omvat alle landsdienaren, zonder onderscheid, die den ■lande schade hebben toegebracht, hetzij door onrechtmatige S42 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 228