„van de luchtwetenschap, zal het terrein der werkzaamheden „van de luchtvaartschool te Famborough worden uitgebreid en „daaraan worden toegevoegd de studie van de vliegkunst, en „ook die van de bestuurbare ballons op een ruimere voet, „dan tot nu toe geschiedde. Het doel zal zijn een korps „vliegeniers te vormen, terdege geoefend, die genomen worden, „hetzij uit de officiers-, hetzij uit andere rangen (of graden) „van het leger en die bij groote oefeningen en te velde met „de troepen zullen samenwerken. „De chef der genie Sir E. Bauwerman, zal aan het hoofd staan „van d'ezen nieuwen dienst. De officieren die opgeroepen „zullen worden voor dezen dienst, behoeven niet van de „genie te z ij n, doch zullen worden genomen uit alle wapens, „mits zij geschikt blijken voor de luchtvliegkunst" 1). Dit is de goede richting en Engeland volgt hierin de andere groote mogendheden. Ongeveer ter zelfder tijd verscheen het bericht, dat de fransche kruiser „Foudre" speciaal zal worden uitgerust om te begeleiden, te vervoeren en te verdedigen militaire vliegtoestellen, die voor verkenningsdoeleinden zullen worden opgelaten in zee. Te land pas aan het begin, verwekte dit bericht, dat Frankrijk nu al ter zee begon, in Engeland natuurlijk een groote sensatie, gelukkig geen paniek, omdat Frankrijk tot de „entente" behoort. Of de bereden wapens dat gepresteerd hebben, wat men er van mag verwachten, schijnt me aan twijfel onderhevig. Zooals hiervoor al is vermeld, kreeg men den indruk, dat de o p- helderingsdienst niet doortastend genoeg is uitgevoerd. Doch ook de verkenningsdienst, vooral tijdens het gevecht en de gevechtsbeveiliging zelf, werd niet met goed gevolg uit gevoerd. Hoewel onbeteekenend op zich zelf, gaf 't volgende voorval ons toch daarvan een indruk. Op den grooten weg Z. langs de „Bake" in den morgen van den laatsten dag rond fietsend, om contact ergens te krijgen, klampte ons een wiel rijder van de Roode Partij aan met de vraag, waar hij hier was en of we wat van den vijand hadden gezien. Waar hij 640 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1) Deze meening is dus eene andere, dan het Indische Legerbestuur tot voor korten tijd geleden nog huldigde, als zou aviatiek iets speciaals zijn voor genie-officieren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 22