Legde het oude artikel de verplichting aan de ordonnateurs op, ooi de schade te vergoeden door hen alszoodanig, dus krachtens hun ambt, den lande berokkend, in het nieuwe artikel wordt eene daarmede overeenstemmige omschrijving gemist. Moet daaruit worden afgeleid, dat ieder dienaar van den Staat, den lande schade toebrengende, voor handelingen door hem zelf in privé verricht, buiten het gemeene recht wordt gesteld, en dus gebracht onder de werking van artikel 82? Hoewel de bewoordingen van het artikel deze opvatting toelaten, zou er toch een zoo ernstige inbreuk op het gemee ne recht woi den gemaakt, dat het niet is aan te nemen, dat deze opvatting juist zou zijn. Bovendien kan veilig worden aangenomen, dat de wetgever zich bij de jongste herziening in 1895 slechts op het publiek rechterlijk terrein heeft willen bewegen. Ten aanzien van het verhaal op en de verantwoordelijk heid van lansdienaren schept de I.C.W. eene bijzondere ver houding tusschen den Staat en die dienaren, handelende in hunne betrekking of ambt, hetwelk ook in overeenstemming is met artikel 82 van het Regeerings Reglement. Den landsdienaar als privaatpersoon ten deze buiten het gemeene recht te stellen, zou een afwijking vormen van het beginsel in artikel 78 van het Regeerings Reglement neer gelegd. Doch zal het in verband met de le alinea van arti kel 82 Regeerings Reglement wel altijd gemakkelijk zijn uit te maken, welke zaak uit haren aard ter beslissing van het administratief gezag staat en daardoor aan den burger lijken rechter kan worden onttrokken? Hoewel dat in Mr. Margadant's Regeerings Reglement niet zoo moeilijk wordt voorgesteld, noemt prof. Buijs dat onderwerp het terrein, waar eenige der belangrijkste, en tot den huidigen dag meest betwiste vraagstukken van het pu blieke recht gelegen zijn. In de procedure, bedoeld in het slot van artikel 82, is 9 jaren later door de Kroon voorzien—Staatsblad 1904, No. 241.— 844 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 230