B.v. een minder militair ontvangt een geweer voor de uitoefening van zijne bediening. Beschadigt hij dat door nalatigheid, dan wordt den Lande schade toegebracht, die vergoed behoort te worden. Hij valt naar mijne meening thans onder artikel 82 I.C.W., op grond van zijne publiek rechterlijke verhouding tot den Staat. Beschadigt hij daarentegen het geweer van een ander, dan zal op hem de Civiele procedure zijn toe te passen. Maakt hij een geweer voor gemeenschappelijk gebruik kapot, dan valt hij öf onder de regelen van het burgerlijk recht bruikleening, of onder artikel 82, waaromtrent nog zou moe ten worden beslist. Als verpleegde in het hospitaal breekt hij een hem ten gebruike afgestaan voorwerp. Hij heeft dat niet ontvangen als landsdienaar, dus niet in eene functie, welke beheerscht wordt door de publiek rechter lijke verhouding tot den Staat, doch als verpleegde in een landsinrichting, waardoor zijne verhouding tot den Staat valt onder het gemeene recht. Is dat juist, dan zou op hem van toepassing zijn artikel 1740 B. W. en volgende. Artikel 1746 geeft als uitzondering o. a. aan dat, wanneer de zaak bij het ter leen geven geschat is, het verlies ten laste komt van den leener. Op het vorenomschreven artikel zijn dan ook de vergoedin gen gebaseerd, bedoeld bij artikel 83 der Compagnies- en de VIII Afdeeling der hospitaal-instructie. Deze meerdere ge vallen doen zien, dat het vorderen van schadevergoeding niet altijd uit artikel 82 I.C.W. kan worden afgeleid, en bi.j vele zaken het gemeene recht zou kunnen worden toegepast. Eene zelfde regeling te treffen voor de vele weinig bedui dende zaken, welke vooral in de vorenbedoelde militaire huishouding zich kunnen voordoen als thans bij artikel 1 van het Koninklijk besluit van 1 Maart 1904, No. 25, wordt voorge schreven, is blijkbaar ondoelmatig gevonden, en zou bovendien soms lastig werken. Is krachtens de voorloopige regeling voor de bij de zeemacht en het Leger dienenden beneden den rang van officier, der 850 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 236