w W Eene non füoltbe'sche uerdediging A 0 non onzen Archipel. x) (üeraolg Dan blz. 781) Waar we hier voren als grondslag van ons verdedigingsstel sel hebben aangenomen, dat het leger onmiddellijk bij de landing ter plaatse moet zijn, daar behoeft het geen nader betoog, dat alle middelen, die ons daarvan tijdig, liefst lang te voren, op de hoogte kunnen brengen, „völlig ausgenützt" moeten worden. Vooral voor een klein leger als het onze geldt het spreekwoord „un homtne averti en vaut deux". En nu is in de allereerste plaats onze diplomatieke en consu laire dienst in staat, of beter, in de gelegenheid lang te voren inlichtingen te geven over komende conflicten. En voor zoo ver die dienst daartoe nog niet in staat is, moeten maatre gelen genomen worden, om hem dat vermogen bij te brengen. We deden in de Militaire Spectator van Mei 1910 eene zwakke poging om aan te geven, hoe onze diplomaten en consulsin Oost-Azië werkzaam kunnen zijn in het belang van onze defensie. Het wil mij voorkomen, dat ook in deze richting niets on beproefd mag worden gelaten, vooral ook na lezing van een opstel in de „Revue du cercle militaire" 1906 (blz. 373) over de „Causes générales des défaites russes," waaruit wij de volgende regelen gaarne onder uwe aandacht brengen: „Les agents diplomatiques et commerciaux pourraient être utilisés pour étudier l'organisation des pays voisins. Si l'on prend en consideration premièrement qu'il n'existe pas, comme cela de- vait êtred'union entre notre politique et le Département de la Guerre, deuxièmement que nos agents diplomatiques ne sont pas initiés aux choses militaires, et troisièmement que 1) Waar schrijver in tiet hïervolgende vele zaken ter sprake brengt, die z. i. moeten worden geregeld, en daardoor wellcht bij den lezer den indruk zou kunnen verwekken, dat al die zaken nog op behandeling wachten, achten wij liet niet ondienstig tegen zulk een niet-juiste gevolgtrekking te waarschu wen. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 239