vandaan kwam? Onze partij staat daar en daar (iets oost van de Bake) en ik moet den vijand zoeken. We rieden hem aan, nog meer zuidwaarts te rijden, omdat we in die richting hadden hooren vuren. „Neen, hij was nu ver genoeg geweest. Hij zou nu eens wat sigaretten zien te koopen en dan maar weer te- rugkeeren." Tot vergoelijking moge dienen, dat de man een Territorial was, doch 't feit, dat één wielrijder ettelijke mijlen rijdt om contact te zoeken en ten slotte er den brui van geeft, doet me denken aan weinig ernst bij de zaak. Hoe zal 't bericht wel geluid hebben, dat hij heeft binnen gebracht. Dit brengt me op het voornaamste, dat deze legeroefeningen hebben doen zien, de waarde van den b ur ger-soldaat. Al zullen de buitenstaanders er niet zoo indringen als zij die land en volk door en door kennen, de eerste indruk, die de Ter ritorials maken is een goede, en beslist een geheel andere, dan bijv. onze vroegere Schutterij. Doch op den keper beschouwd, kleven aan hen alle nadeelen, waarmede de liefhebberij mi litaire korpsen overal behept zijD, namelijk onvoldoende ge oefendheid en gebrek aan echte militaire geest, die alleen verkregen wordt door een langdurig verblijf onder de wapenen. Robert Blatchford schreef in de Daily Mail van 21 Sept: „Tegen 3 uur ontdekten wij na een lang en ij verig zoeken „de Territorial Brigade met de artillerie van Kol. Reid in een „plooi in het heuvelterrein. Territoriale artillerie van Londen „nog wel. Nu, we hebben al heel wat tekortkomingen ver bomen over de Artillerie der Territorials, en als ik me niet „vergis, is me gezegd geworden, dat ze eene onmogelijkheid „zijn. In ieder geval weet ik zeker, dat hun paarden niet „goed zouden zijn en de menschen ongeoefend. Maar bij deze „Brigade scheen alles in orde, en mijn metgezel, een oud-ar tillerist, toonde zich nog al voldaan. „De Infanterie bestaat uit provinciale-regimenten. Ze ziet „er kloek, flink en krachtig uit. „As keen as mustard". „Het deed ons een waar genoegen, te zien dat de colonne „goed marcheerde. Ze had een vlotte pas, met veel veer kracht erin. Vooral de „Berks" en de „Oxfords" maakten „den indruk van echte soldaten. Alleen marcheerden ze wat INDISCH MILITAIR TIJD3CHRIJFT 641

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 23