In de derde plaats is het natuurlijk de Marine, die ons tijdig kan berichten, waar het gevaar dreigt. We zullen ons daar echter niet te veel illusie van moeten maken, want nog altijd duurt de strijd voort over artillerie- of torpedovloot, zoodat het meer aanbeveling verdient zelf in dien éclaireursdienst te voorzien. De moderne techniek nu stelt ons in de gelegenheid ook zonder hulp der vloot op zeete verkennen. Luchtschepen en vliegmachines strijden om den voorrang wie het best in den lucht-verkenningsdienst zal voorzien. Het wordt nu zoo langzamerhand ook voor ons tijd om van die technische hulp middelen gebruik te maken. De gunstige resultaten, in den laatsten tijd met aeroplanes verkregen (hoogterecord 2800 M. en tocht Parijs-Brussel in 5V2 uur tijds, beide door onzen landgenoot Wijnmalen) maken het gewenscht, ook in Indië proeven te nemen met dergelijke vliegmachines. Aangezien de firma Verwey en Lugard bij Ede een vlieg kamp heeft iagericht, waar les wordt gegeven in het besturen van vliegmachines, zou het wel aanbeveling verdienen en kele officieren, die daartoe genegen zijn, bij die vliegschool te detacheeren. Het Fransche leger moge ons in deze aange legenheid ten voorbeeld strekken. Ons defensiestelsel maakt echter de onmiddellijke aanschaffing van 2 luchtschepen type Zeppelin beslist noodzakelijk. Deze luchtschepen met eene wer kingsfeer van 500 K. M. (10 uur) zijn zoowel voor de ver kenning als voor den strijd geschikt. Het luchtschip is lichter dan de lucht en dus minder afhankelijk van de motoren dan de vliegmachine. Landingen kan het luchtschip op grooten afstand signaleeren, eveneens operatiebasis, étappe-lijn, om trekkingen van groote afdeelingen enz. (dus bijzonder geëi gend voor den strategischen verkenningsdienst). Als strijdmiddel zal het ons onschatbare diensten kunnen bewijzen door gedurende of kort na de landing den B.Y. van uit het luchtschip met ontplofbare stoffen te bewerken. De beide luchtschepen zouden te Bandoeng gestationneerd kunnen wor den met landingsplaatsen te Batavia, Semarang en Soerabaja. De prijs van 600.000 per luchtschip kan geen beletsel wezen, waar we nu wel 4 a 5 millioen uit kunnen geven voor 1 oor- INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 855

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 241