logsschip. Aangezien de B. V. zeer zeker van kabelballons voorzien zal zijn, kan het luchtschip ook daartegen met succes optreden. Yoor eenen B. V. zal het onmogelijk wezen om bij of kort na de landing een luchtschip tegen ons af te zenden. De vervaardiging van het eerste Britsche luchtschip moet voor ons eene vingerwijzing zijn om met de aanschaf fing er van niet langer te wachten. Ook net succes van de Fransche Clément-Bayard, die den afstand Compiègne-Londen in ruim 6 uur tijds aflegde, bewijst wel, het groote nut de zer luchtvaartuigen voor oorlogsdoeleinden, daar nu deprac- tische toepassing een voldongen feit is. Juist omdat wij in onze legersterkte beperkt zijn, mogen wij niet achterblijven, nu de techniek er in geslaagd is hulpmiddelen te verschaffen, die tegen eenen pas gelanden vijand zulk een geducht wapen vormen. Bovendien zal hierdoor het vertrouwen van het leger in eigen kracht versterkt worden. In de vierde plaats moeten we onze aandacht wijden aan de pers—zoowel Europeesche als Inlcindsche—die door hare na tuurlijke zucht om het nieuwsgierige publiek tevreden te stellen, de defensie onnoemelijke schade kan berokkenen. We behoeven maar te wijzen op een recent voorbeeld uit den Russisch-Japanschen oorlog. Den 7en Juni 1904 kreeg Generaal Stackelberg van bet Russische Hoofdkwartier de opdracht om tegen Port-Arthur op te rukken, teneinde de op het Kwantoenschiereiland aanwezige Japansche troepen te verzwakken en vooruitgeschoven vijan delijke afdeelingen te verrassen (Stackelberg bevond zich sedert 5 Juni te Wafangou). Echter stond den SOen Mei reeds deze voorgenomen offensieve beweging in de groote Europeesche dagbladen vermeld en werden beschouwingen geleverd over het al of niet slagen van deze operatie. Het is te begrijpen, dat de Japanners reeds tijdig door hunne agenten in Europa inge licht, den Russen niet den tijd lieten om verrassende aanvallen te doen, integendeel ze gingen zelf tot het offensief over. Het is dus wel zaak om van den eersten dag der mobili satie af op alle verschijnende dagbladen eene strenge censuur uit te oefenen en niet minder op de telegrammen, die dag bladcorrespondenten naar Europa zenden. 856 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 242