In de vijfde plaats moet er in vredestijd een bepaald spion- nenstetsel georganiseerd worden, niet alleen om de berichten der cavalerie aan te vullen, maar ook om den vijand omtrent onze sterkte en bedoelingen te misleiden. Wanner we toch zien, dat de Japanners vóór en gedurende den slag bij Wa- fangou de cav. vrijwel alleen als strijdwapen gebruikten en al hunne berichten kregen van chineesche spionnen, zoo volledig, dat de cav. er trotsch op had kunnen zijn, dan begrijpt men, wat ons bij een mogelijk conflict met den Japannees te wachten staat. We doen daarom verstandig met nu reeds op de kustplaatsen personen te zoeken (Inl. en chineezen), genegen om de rol van dubbelspion te spelen, terwijl wij ook de hand moeten leggen op personen, die alleen voor ons spionnen-diensten verrichten. Wil men daarvan echter nut verwaehten, dan moet men zulke lieden in vredestijd b. v. bij manoeuvres, in de gelegen heid stellen de noodige kennis daarvoor op te doen. Het spreekt van zelf, dat geld in dit stelsel eene belangrijke rol zal spelen, terwijl de grootste geheimhouding moet betracht worden bij het zoeken van zulke personen. Het behoeft echter voor eeneti B. V. geen geheim te wezen dat wij er „valsche spionnen" op na houdendeze wetenschap toch zal hem des te minder doen vertrouwen op inlichtingen, van de bevolking verkregen, waardoor hij dus genoodzaakt wordt eerst berichten van zijne cav. af te wachten, hetgeen natuurlijk zijne snelheid van opereeren vermindert. Het wil mij toeschijnen, dat de chefs van den staf bij de 4 Brigades de aangewezen personen zijn om dezen dienst te organiseeren, waarbij dan het kustgebied tusschen de ver schillende Brigades verdeeld moet worden. Natuurlijk zal de opperste leiding in deze aangelegenheid moeten berusten bij den chef van den Generalen Staf. In de laatste plaats moet het leger zelf over al de moderne hulpmiddelen beschikken, die het in staat kunnen stellen om zich snel naar de bedreigde kust te verplaatsen. Automobielen motorfietsenrijwielen komen daarbij al dadelijk in aanmer king 1). Het is ons niet bekend, of de pogingen tot oprichting van een vrijwilligerskorps onder de automobilisten succes lf Maar eerst moet men wogen hebben. Red. 838 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 244