Veruosr dqu mitrailleurs op automobielen. 860 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT Men schrijft aan de N. R. C t. Waar het vraagstuk der kustverdediging aan de orde van den dag is, is het wellicht van belang de aandacht te vestigen op een oefening welke in den loop der vorige week werd gehouden door de le mitrailleur-afdeeling te 's-Gravenhage in garnizoen. Het doel dezer oefening was om proefondervindelijk vast te stellen of het vervoer van een mitrailleur met zijn bedieningen volledige munitieuit rusting op één automobiel mogelijk was en om tevens 11a te gaan, welke diensten een aldus uitgeruste mitrailleur-auto kan bewijzen bij het bestrijden van landingen. Daartoe was aangenomen dat mitrailleurs en automobielen in het garnizoen Haarlem gereedstonden en aldaar telegrafisch bericht werd ontvangen van het voor anker komen eener vijandelijke transportvloot tegenover een ge deelte der Noordzeekust. Dank zij de welwillendheid van de Industrieele Maatschappij Trompen burg te Amsterdam was een Spijkerauto van 15—20 P. K. geschikt voor het vervoer van mitrailleurpersoneel en materieel ter beschikking van den mitrailleur-commandant gesteldeen volgautomobiel was beschik baar voor de militaire autoriteit die deze oefening wensehte mede te maken. Het verloop der tweedaagsche oefening mag bevredigend worden genoemd. Op Vrijdag 16 September ontving de mitrailleur-Commandant te kwart over tien aan het station Haarlem de mededeeling dat de vijandelijke vloot voor anker was gekomen tegenover het kustvlak tussehen de strandpalen 18 en 15, derhalve ongeveer 15 K.M. ten Zuiden van den Helder en werd hem de last verstrekt zoo spoedig mogelijk naar het bedreigde punt op te rukken. Onmiddellijk vertrok de mitrailleurauto, zij reed over Velsen en Alkmaar en was om half-één aan den duin voet ter hoogte van strandpaal 18, terwijl om kwart vóór één, vuur werd afgegeven op de veronderstelde landings divisie van uit een stelling 100 M. t. N. van genoemden strandpaal. Zoo was derhalve de mitrailleur twee-en-een-halfuur na ontvangst van de order in stelling op 50 K. M. afstand van het punt van vertrek. Er was, uit vredesovenvegingen, gereden met een snelheid van 25 K.M., welke echter gemakkelijk had kunnen worden opgevoerd tot 35 K.M. per uurbovendien had men nog een kwartier oponthoud gehad bij de Velserpont. Mitrailleur-auto's welke uit Den Helder en Alkmaar waren opgerukt, zouden derhalve onder dezelfde omstandigheden reeds om kwart over elf, dus een uur na het vallen van de ankers, in stelling zijn geweest. Hiermede is bewezen welk een geducht wapen de mitrailleur vormt voor de bestrijding van landingen en van hoe groot belang het is 0111 de vorde ring van automobielen ten behoeve van dit vervoer reeds in vredestijd voor te bereiden. Ook de oefening op 17 September had een gunstig verloop. Wederom werd bij liet station Haarlem afgereden thans ter bestrijding van een landing, welke ditmaal was verondersteld in het vak lJmuiden- Hoek van Holland en wel tusshen de strandpalen 59 en 62 d. i. pl.m. 3 K.M. t. N. van Zandvoort. Ter uitvoering van deze opdracht reed de mitrailleurauto over Bloemendaal naar de bekende buitenplaats Duin- en Kruidberg; zij nam vervolgens den weliswaar verharden, doch zeer bochtigen en geaccidenteerden weg door de duinstrook welke tot deze buitenplaats behoort. De auto volbracht dezen rit uitstekend en vijf en dertig minuten na het vertrek uit Haarlem was de mitrailleur in stelling bij strandpaal 59 en schoot zij op de sloepen welke de landingsdivisie aan wal brachten. Hiermede werd aan het mitrailleurpersoneel de overtuiging geschonken dat geen wapen in staat is op zoo actieve wijze mede te werken tot het bestrijden van landingen als de mitrailleur, mits dat hij snel wordt vervoerd. Hierbij mag niet worden vergeten dat de uitwerking van mitrailleurvuur op de zwaar bevrachte vrijwel weerlooze sloepen vernietigend zal zijn, een en ander tengevolge van de goede waarneembaarheid der aanslagen in zee, terwijl de mitrailleurs zelf, zeer kleine doelen vormen voor het scheepsge schut dat de landing beschermt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 246