Het is daarom een zeer verstandige maatregel te noemen, dat men sedert 1908 leerlingen der H.B.S. vóór bun terugkeer naar de Koloniën in de gelegenheid stelt eenen chauffeurs cursus mee te maken in den Haag. Zou het geen aanbeveling verdienen om ook enkele artillerie officieren in de gelegenheid te stellen, eenen dergelijken cursus bij te wonen 1). Over het groote nut van motor- en gewone rijwielen in oorlogstijd behoeven wij niet meer te wijzen. In dit Tijdschrift verschenen reeds menigmaal degelijke pleidooien om de uit breiding van ons leger met wielrijder-strijders te bepleiten. We verwijzen slechts naar het zoo lezenswaardige artikel van Kapitein Sandberg in de afl. no. 11 van 1909 over „De wielrijders in ons leger." Wij kunnen echter met zijn voorstel om een bataljon wielrijders op te richten, bestaande uit 1 com pagnie berichtrijders en 8 compagnieën strijders niet meegaan. Wij zouden liever aan elke Brigade 1 compagnie wielrijders- sterkte 200 manzien toegevoegd en dan geschikt a double usage, dus zoowel berichten rijden als strijden, al naarma te de omstandigheden zulks wenschelijk maken. We zouden de compagnieën wielrijders juist zoo sterk willen maken om dadelijk eene flinke macht Infanterie naar de bedreigde kust te kunnen dirigeeren. Elke compagnie zou dan ook uitgerust moeten zijn met 8 Rekyl-geweren, 8vsteem Madsen (2 per sectie), ten einde aan die eenheden eene groote vuurkracht te verleenen. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 861 Het overige gedeelte der oefening op beide dagen bestond in een verkenning der opmarsch-wegen naar de kust; deze verkenning leerde dat bij een vestiging van mitrailleur-eenheden te 's-GraveDhage, Leiden, Haarlem, Amsterdam, Alkmaar en Den Helder en een goed voorbereide vordering van automobielen met chauffeurs, een landing op onze kusten op zeer ac tieve wijze kan worden bestreden, zelfs wanneer de vijandelijke transportvloot geheel onverwacht verschijnt. Wanneer de bewegingen van deze vloot tijdig zijn gesignaleerd, dan kunnen de mitrailleurauto's zich reeds dadelijk op weg begeven en deze vloot begeleiden langs den grooten weg van Den Helder naar Hoek van Holland, en zal het stelling nemen van de mitrailleurs reeds dadelijk kunnen geschieden na het voor anker komen van de vloot. Do directie der fabriek Trompenburg verdient voorzeker lof voor de wijze waarop zij den mitrailleurcommandant in staat stelde de hierboven geschetste oefening te houden. 1) Ook officieren met verlof kunnen thans voor het volgen van zulk een cursus in aanmerking komen. Red. 1. M. T. 1911. 58

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 247