Juist bij het afslaan van landingen zullen de gemakkelijk ver- voerbare Rekyl-geweren uitnemende diensten kunnen bewijzen. Zou het ook niet wenschelijk zijn, onr opgaven te verza melen van alle op Java beschikbare rijwielen, ten einde deze zoo noodig bij de mobilisatie te benutten voor verplaatsing van troepen? Over 't algemeen kunnen de meeste Europeanen fietsen en aan de Inl. ware zulks spoedig te leeren. Ook de cavalerie zou men grooter aanvallend vermogen kunnen verleenen en dus meer zelfstandig maken, door bij elk Escadron 8 Rekyl-geweren in te deelen. Verder verdient het aanbeveling om eens eene proef te nemen met de ver vanging van sabel door lans, waarvoor ook in dit Tijdschrift meer dan eens een lans gebroken is. Telegraaftelefoonheliograaf en clraacllooze telegrafie moe ten in het leger ruime toepassing vinden. Het is bekend, dat de genie reeds gunstige resultaten heeft bereikt met hare draadlooze-telegrafie installaties. Met behulp dezer apparaten zal het mogelijk zijn op groote afstanden het verband tusschen de afdeelingen van het veld leger te onderhouden, een eerste vereischte om door cen trale leiding eene maximum gevechtskracht te kunnen ont wikkelen. Ook de Infanterie kan en moet meer mobiel gemaakt wor den. Een lichter geweer, hetzij dan karabijn of verkort model, is hiervoor een onafwijsbare eisch. Het spreekt van zelf, dat in ons stelsel eene mobilisatie a la minute mogelijk moet zijn. Elk korps zou minstens eenmaal 'sjaars eene oefening in het snel-mobiliseeren moeten houden. Daarvoor behoort de korpstrein reeds in vredestijd ter beschik king te zijn van de korpsen, terwijl voor den algemeenen trein zoo danige voorbereidingen getroffen dienen te wezen, dat deze uiterlijk binnen de 24 uur gereed is voor den afmarsch (wellicht zouden lastautomobielen langzamerhand ook toepas sing kunnen vinden bij den trein). Door oprichting van afdeelingen non-combattanten moet er verder voor gezorgd worden, dat de hulpdiensten (Trein, Ge- neesk. Dienst) niet georganiseerd behoeven te worden ten koste van de sterkte aan combattanten. 862 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 248