„verspreid, want „met vieren" heeft men toch niet de geheele „wegbreeate noodig. Ik schrijf dit niet als iemand van de „oude „pipe clay school", doch naast een goeden pas behoort „een goed onderhouden gesloten ordede mannen, die het best „marcheeren, houden het 't langste vol. „Ik ben geen geestdriftig geloovige in het Territorial stelsel. „Ik geloof niet dat het ons veel verder zal brengen, want „ik neem het soldaat zijn ernstiger op. Wij hebben alge- „meene dienstplicht noodig, en die wil ik zien ingevoerd. „O zeker, deze Territorials vormen uitmuntend materiaal en „doen erg hun best. Alleen ze hebben praktijk noodig. Britsche „Infanterie is altijd bekend om hare standvastigheid geest- „drift en uithoudingsvermogen. De Territorials beloven al „heel wat in dit opzicht, maar er is tijd, oefening en lange „ervaring noodig om goede Infanterie te vormen. Wij heb- „ben noodig eene infanterie die bewegelijk, standvastig en „waakzaam is, die als 't ware uit zich zelf volmaakt werkt „en behept is met een vurigen geest. Om tot zulk een krijgs- macht te komen is tijd en oefening noodig. Kunnen we „juistheid, goede discipline en bezieling aankweeken in den be- „perkten cijd, die de Territorials beschikbaar hebben Wat wij „noodig hebben is dat de jeugd van de geheele natie geoefend „en goed geoefend worde. Waarom moeten de lasten alleen ge- „dragen worden door de goedwilligen. Alle eer aan de Territo rials, maar wat te denken van de „shirkers" (malengers) en van „die gierige belastingbetalers, die niet zelf willen dienen en „ook niet de mensehen betalen, die het werk voor hen doen „en de kastanjes uit het vuur moeten halen als zij lekkertjes „thuis zitten. MilitarismeNu. wat ik van deze jongens „in die paar dagen heb gezien, kan ik niet anders verklaren, „dan dat zij niets dan goeds hebben opgedaan van die militaire „oefening. „Ik zie zoo menige jonge man, op kantoor of fabriek wer- „kend, zijn tijd verboemelen op straat of in cafe'-chautants, in „plaats van hier in de frische lucht, op de heuvelen rond te „zwerven met een geweer op zijne schouders. Vrijheid is „een goddelijk iets, maar discipline is voor ons allen goed. „De algemeene geest zal door dienstplicht zeker verbeterd 642 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 24