De Vliegmachine Door ffliliiair Gebruik. (Uercolg uon Mz. 792.) 1^ Hoewel er stemmen opgaan om de vliegmachine te be wapenen, en haar dus een aanvallend vermogen te geven, geloof ik dat zulks voorloopig nog tot de toekomstdroo- mcn gerekend moet worden, waarom we dan ook eerst zul len overgaan tot eene beschouwing van de vliegmachine als verkenningsorgaan. Behalve als zoodanig zal zij bovendien zeer goed bruikbaar blijken voor het overbrengen van beve len en berichten. Haar voornaamste taak zal echter wel zijn: verkenningsdiensten. Met betrekking tot deze verkenning kunnen we die be schouwen uit een strategisch en een tactisch oogpunt. Voor eene strategische verkenning zal in de eerste plaats noodig zijn, dat de machine een zeer grooten afstand kan afleggen, en dus meerdere uren in de lucht moet kunnen verblijven. Bij die strategische verkenning zal zij dan vooral van veel waarde zijn in den aanvang van den oorlog om de concentra tie-rayons van het vijandelijke leger vast te stellen. Hoe wel het vaststellen van de sterkte der in de rayons opgestel de troepen, vooral in verband met het moeielijk zichtbaar zijn der wapensoorten één veldtenue voor alle wapens menigmaal bezwaren zal opleveren, zoo zal toch een geschoold en goed onderlegd waarnemer toch zeer zeker een indruk daaromtrent kunnen verkrijgen. De wetenschap alleen, waar of de grootste krachten verzameld worden, zal al van veel belang zijn. Eene dergelijke verkenning kunnen we ons als volgt in denken. 't Geheele front, waarover de verkenning moet geschieden wordt verdeeld in strooken van 50100 K. M., voor iederen strook wordt dan één vliegmachine aangewezen. Eéne ma chine kan een strook van die breedte beheerschen, terwijl men daardoor het groote voordeel verkrijgt, dat de verken-

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 250