ning in één dag afgeloopen kan zijn, zoodat men dan den indruk krijgt van de opstelling aan 's vijands zijde op on geveer hetzelfde oogenblik. Voor eene meer nauwkeurige verkenning zal het wenschelijk zijn de strooken kleiner te nemen en gaat men dan de 30 K.M. niet te boven. Ook in latere periodes evenwel zal eene strategische ver kenning door eene vliegmachine nog belangrijke voordeelen kunnen opleveren. Eene strategische omtrekking bijv., waar bij toch verrassing en geheimhouding op den voorgrond moet staan, kan door ééne vliegmachine totaal geneutraliseerd wor den. Reeds lang te voren kan dan de opmarsch gemeld wor den, waardoor het dan voor de tegenpartij mogelijk zal zijn de desbetreffende maatregelen te nemen. De bedoelingen, de inrichting der basis, de etappe-lijnen, niets behoeft voor de tegenpartij door het gebruik van vlieg machines verborgen te blijven. Overal zal het haar mogelijk zijn een min of meer volledig inzicht te krijgen. Behalve op strategisch gebied zal er ook op dat der tactiek nog in veel opzichten partij van getrokken kunnen worden. De verkenning der ingenomen stellingen, het terrein daar voor (of het al dan niet gedekte nadering toelaat, hinder nissen), de opstelling van artillerie en van de reserves, alsmede van de vooreen tegenaanval of omtrekking bestemde troepen, al deze verkenningen kunnen aan eene vliegmachine worden toevertrouwd. De gegevens, die de verkenningen gedurende de fransche manoeuvres opleverden, zijn hiervoor zeker wel het beste bewijs. Evenwel zal het gebruik van vliegmachines—zooals ze nu zijn in kleine verhoudingen nog niet voor kunnen komen. De opstelling in de diepte is in die gevallen niet voldoende om eene behoorlijke beveiliging van het vliegpark, dat eene vrij groote oppervlakte beslaat, te verzekerenterwijl de voor het medevoeren der voor het vliegpark bestemde materialen, den mede te voeren trein te zeer zoude bezwaren. In zoo 'n vliegpark moeten zooveel mogelijk de voorkomeode herstellin gen uitgevoerd kunnen worden waarvoor dus gereedschappen enz. aanwezig moeten zijn. Evenwel kunnen dan vooruit geschoven troepen tijdelijk een of meer vliegmachines wor- INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 865

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 251