den toegevoegd, wanneer tenminste aan de, onder de later te vermelden eischen, voorwaarde, om overal te kunnen landen en opstijgen, voldaan kan worden. Veel zal dit echter niet behoeven voor te komen, eene dergelijke afdeeling kan even goed die berichten langs telegrafiseken, telefonischen of an deren weg ontvangen van den opperbevelhebber, die zich om trent den toestand door eene vliegmachine heeft doen on derrichten. Bij de meergenoemde fransche manoeuvres waren de vlieg machines dan ook ter beschikking van de Legerkorps (partij-) Commandanten. M. i. is dit de ware opvatting, want men verkrijgt daardoor eenheid in de verkenning; bovendien ver zetten de kosten zich tegen een aanschaf in het groot. In een artikel in het Kriegstechnisches Zeitschrift No. 6 van 1910 wordt voorgesteld om de strategische verkenning te doen verrichten door bestuurbare luchtschepen en daaraan eene vliegmachine toe te voegen, die dan gedurende het eerste gedeelte door het luchtschip medegevoerd wordt. Men stelt zich dit dus voor als eene cavalerie afdeeling, die zich latei- in kleinere afdeelingen en patrouilles splitst. Dit voorstel be rust op de veronderstelling dat de bij eene strategische ver kenning af te leggen afstand te groot zal blijken voor eene vliegmachine. De laatste prestaties der vliegmachines hebben duidelijk gemaakt, dat eene dergelijke vrees vrijwel ongewet tigd mag genoemd worden (4 uur en 22 minuten) De duur van de vlucht is geheel eene motor-kwestie, iedere verbetering hierbij aangebracht, zal dus het vorenstaande bezwaar van minder belang doen zijn. Nemen we echter aan dat 4 uur en 22 min. voorloopig de maximum tijd is, en rekenen we op een snelheid van 20 M. per secunde, dan is dit toch een afstand van rond 300 K. M. die afgelegd kan worden, wat zeggen wil 150 K. M. heen en evenveel terug. Een algemeen gebruik van vliegmachines in oorlogstijd zal zeker van invloed zijn op de tactiek. Denken we bijv. eens aan gevechten om tijdwinst. Daarbij hebben we een kleine 866 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1) Dit record is reeds verbeterd, reeds verdubbeld, en zal blijken nog wel vergroot te kunnen worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 252