macht, die, gebruik makend van de groote kracht der heden- daagsche vuurwapenen, een zeer groot front inneemt en daar door bij de tegenpartij de gedachte opwekt, dat hij met eene veel grootere macht te doen heeft. Voor een in eene vlieg machine opgestelden waarnemer zal 't nu echter vrij gemak kelijk zijn oin na te gaan of eene troepenmacht in overeen stemming is met de door haar ingenomen stelling, waaruit dus dadelijk de bedoelingen af te leiden zijn. Voor een verdediger zal 't vrij eenvoudig zijn om de opstel lingsplaats der voor den hoofdaanval bestemde troepen van den aanvaller vast te stellen, waaruit dus het hoofdaanvals punt te bepalen is. Had men tot nu toe maatregelen te ne men tegen waarneming op de flank, nu zal men dit ook moe ten doen tegen die uit de lucht. Bij rivier-gevechten, waar juist het grootste nadeel voor den verdediger was, dat hij geen verkenningsorganen op den anderen oever kon houden, waardoor hij dus volkomen in het onzekere verkeerde omtrent de bedoelingen van den aan valler, zal eene vliegmachine van zeer veel belang zijn. Ook bij nacht zal zij nog van dienst kunnen zijn. Kortom, in alle gevallen, waarin eene der partijen door de omstandigheden in het onzekere mocht verkeeren omtrent 's vijands bedoelingen, doordat hem eene opheldering of ver kenning door cavalerie of infanterie onmogelijk is, zal de vliegmachine dikwijls nog in staat zijn de noodige gegevens te verschaffen. De oorlogvoering zal er echter des te moeielijker door wor den, want wel zal een commandant over meerdere en juistere gegevens kunnen beschikken, maar aan den anderen kant is ook de tegenpartij des te vroegtijdiger omtrent zijne bedoe lingen onderricht. Hoe systematischer de verkenningen opgezet worden, des te meer kans van slagen zij zullen hebben. Daarvoor is dan bovendien noodig dat men over geschoolde waarnemers kan beschikken, die verder van goede kaarten en instrumenten voorzien moeten zijn. Tijd voor het maken van aanteeke- ningen zal er tengevolge van de groote bewegingssnelheid niet zijn, dus zal vertrouwd moeten worden op het geheugen. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 867

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 253