afdoend motief om niet tot eene invoering over tegaan. Er zijn toch ook terreinen, die voor Cavalerie onbruikbaar zijn en daaruit tracht men toch geen bewijsgronden te putten om afschaffing van dat wapen te bepleiten. Doen er zich gevallen voor, waardoor vliegen onmogelijk zal blijken, dan zullen er altijd nog meer gevonden kunnen worden, waaronder de vliegmachines hunne evoluties kunnen verrichten, in deze kwestie zal de techniek ook van veel in vloed zijn, vooral wanneer het haar mogelijk zou zijn een automatische stabiliteit van de vliegmachine in te voeren. Voor het overbrengen van berichten en bevelen zal de vlieg machine ook van veel nut kunnen zijn. In de eerste plaats zal de overbrenging sneller kunnen ge schieden, omdat men dan niet aan de wegen gebonden is en bovendien steeds den kortsten weg kan volgen. Verder wordt daardoor overvalling van de wegen door auto's, motorrij wielen enz. vermeden, terwijl de kans om in 's vijands handen te vallen vrij gering (defect motor) zal zijn. Voor eene inge sloten vesting zullen zij van onberekenbaar nut zijn omver band te houden met elders optredende afdeelingen van het leger, waardoor dan meer samenwerking kan worden verkre gen. De overbrenging van enkele personen zal dan daarbij ook plaats kunnen hebben. De vliegmachine zal op veel beter wijze de diensten kunnen verrichten, die vroeger (beleg van Parijs) door de vrij zwevende ballon werden waargenomen. Zoowel voor het overbrengen van berichten, als voor de verkenningen zal het van zeer veel belang zijn, wanneer het mogelijk zal blijken de vliegmachine draadloos telegrafisch uit te rusten, waardoor haar veel heen en weer vliegen be spaard kan worden en bij verkenningen haar werkingssfeer belangrijk grooter zal worden. Dit is evenwel ook eene motor-kwestie, die dus wel opgelost zal kunnen worden. Men bedenke hierbij, dat iedere toename aan paardekracht het draagvermogen van de vliegmachine met ongeveer 20 K.G. verhoogt. Bespraken we met een enkel woord reeds de vliegmachine als strijder, en gaven we daarbij te kennen dat o.i. niet waar schijnlijk was te achten, dat zij als zoodanig zou kunnen INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 869

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 255