optreden, toch lijkt 't wel gewenscht ter wille der volledigheid daarop wat nader in tegaan. Op tweeërlei wijze kan men zich de vliegmachine als strijder denken. In de eerste plaats geschikt om den aanval op an dere vliegmachines of motorballons te kunnen uitvoeren en in dat geval dan bewapend met een mitrailleur of kanon, in de tweede plaats om van uit de machine springstoffen naar beneden te werpen en daarmede dan te kunnen optreden tegen versterkingen, groote troepenmassa's enz. In beide gevallen wordt het mede te voeren gewicht wat eene hoofdkwestie is bij vliegmachines belangrijk vergroot, want niet alleen de weermiddelen zelf, maar ook bedieningspersoneel, zij 't dan ook zoo weinig mogelijk, moet daarvoor medegevoerd worden. Bovendien zal het de vraag zijn of de lichte constructie der vliegmachines zich daartegen niet verzet. Gegeven echter dat al deze be zwaren opgelost kunnen worden, dan nog stel ik mij van een vuren van uit een zich zeer snel verplaatsende vlieg machine niet zeer veel voor; de afstanden toch wijzigen zich iedere minuut, waardoor het schieten zeker veel moeielijker zal worden Blijkens proeven genomen door Latham met den Luitenant Beek aan boord te Los Angelos inet betrekking tot de kwestie van het werpen van springstoffen, lijkt dit oppervlakkig be schouwd eenvoudiger dan het wel is. Bij die proeven toch bleek het onmogelijk, hoewel ze in grooten getale werden herhaald, om met springstoffen een doel van 7 bij 7 M. te treffen. Yoor eene dergelijke toepassing der vliegmachine komen dus alleen zeer groote doelen in aanmerking, waarbij het dan nog echter zeer de vraag zal zijn of tegen de moderne dekkingen op die wijze succes is te verkrijgen. Ben op elkaar invliegen van twee vliegmachines kan gevoegelijk buiten beschouwing blijven, daar dit gegeven de constructie zeker beider ondergang tengevolge zou hebben. Als transportmiddel zal de vliegmachine ook voorloopig nog geen of althaus zeer geringe diensten kunnen bewijzen, daar het niet mogelijk is er meerdere personen tegelijk mede te 870 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 256