vervoeren 1). De opwinding in Engeland na Bleriots tocht over het kanaal met betrekking tot een inval met vliegma chines kan dan ook zeer ongemotiveerd genoemd worden Waar in 't voorgaande gezegd werd dat er volgens sommige schrijvers werkzaamheden zijn die beter aan een motorballon dan aan eene vliegmachine kunnen worden opgedragen, lijkt 't niet ondienstig deze beide luchtvaartuigen met elkander te vergelijken. i°. De snelheid van beweging van eene vliegmachine is grooter dan die van een motorballon, wat natuurlijk aan de verkenning ten goede komt en waardoor zij zich sneller aan vijandelijk vuur kan onttrekken. 2°. De vliegmachine kan eene grooter vlieghoogte bereiken. 3°. De vliegmachine vormt een kleiner doel. 4°. Van de vliegmachine vormen alleen de motor en de bestuurder kwetsbare doelen, terwijl de ballon der bestuur bare luchtschepen ook daaronder gerekend moet worden. Treffen van de draagvlakken van eene vliegmachine door en kele kogels zal geen noemenswaardigen invloed hebben, alleen een verscheuring van de bekleeding van een der draag vlakken (bijv. door een in de onmiddellijke nabijheid springen de Gkt) zou eene plotselinge daling tengevolge kunnen hebben. De punten 1 t/m 4 samenvattende, zien we dus dat de trefkans op eene vliegmachine belangrijk geringer is dan op een bestuurbaar luchtschip (zie vorengenoemd oordeel der Fransche officieren), 5°. De vliegmachine is minder afhankelijk van den wind, getuige de vorenvermelde vluchten bij windsterkten van 14 en 16 M. per secunde. Yoor een motorbailon is dan eene opstijging uitgesloten. Een tegenwind van 6 a 7 M. in de secunde vergemakkelijkt voor eene vliegmachine zoowel het opstijgen als het landen. 6°. De kosten van uitrusting en onderhoud zijn voor eene vliegmachine veel geringer, terwijl ook de herstellingen daar aan veel billijker zullen zijn. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 871 1) Ook hierin komt reeds verandering. Er zijn reeds vluchten gedaan met 10 passagiers. Red,

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 257