7°. Eene vliegmachine eischt minder zorgen soms in 't geheel geen bij het opstijgen, terwijl er voor een bestuur baar luchtschip niet alleen een talrijk, maar ook goed ge schoold personeel aanwezig moet zijn. 8°. Ten slotte is de vliegmachine veel gemakkelijker te vervoeren, terwijl er voor het luchtschip bovendien nog bijkomt het vervoer en weder oprichten der omvangrijke en dure hangars. Hoewel dus eene vliegmachine minder personen kan ver voeren en ook de werkingssfeer geringer is, zullen vlieg machines voor militaire doeleinden in verband met bovenstaan de vergelijking boven de bestuurbare luchtschepen de voorkeur verdienen; vooral voor kleinere staten, waar ook de financiëeie kwestie van zeer veel belang is. Tot slot rest ons nog te vermelden de eischen, waaraan eene vliegmachine, in verband met vorenstaande beschou wingen, zal moeten voldoen om als een bruikbaar oorlogs werktuig hare intrede onder de weermiddelen van eene mo gendheid te kunnen doen. Deze eischen zijn: 1°. Zij moet eene groote mate van zekerheid bezitten. Niet alleen komt dit het practisch gebruik ten goede, maar daardoor zal het vliegen ook des te gemakkelijker te leeren zijn. Invoering van automatische stabiliteit dus zeer ge- wenscht. 2°. Wendingen moeten gemakkelijk en bij vrij sterken wind kunnen plaats hebben. 3°. Het draagvermogen moet zoodanig zijn dat minstens 2 man medegenomen kunnen worden. Wenschelijk zou het zijn een tweede motor mede te kunnen nemen, ten einde die bij defecten te kunnen inschakelen. 4°. De eigen snelheid der machine moet ongeveer 60 K.M. per uur bedragen. 5°. Het moet mogelijk zijn om bij een wind van 12 M. te vliegen. 6°. De grootste vliegtijd moet minstens 2 uur bedragen, dus een afstand van '100 a 120 K.M. 7°. De machine moet doorloopend op eene hoogte van 400 872 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 258