M. kunnen blijven. Voor enkele gevallen moet minstens eene hoogte van 800 M. bereikt kunnen worden. 8°. De machine moet op ieder willekeurig punt zonder hulp kunnen landen en opstijgen. 9°. Zij moet geschikt zijn om bij stilstaanden motor zwe vend naar beneden te komen. 10°. Voor den waarnemer moet eene gunstige zitplaats ingeruimd zijn. 11°. Het toestel en de motor moeten geheel in eigen land geconstrueerd kunnen worden. 12°. Het toestel moet gemakkelijk uit elkaar te nemen en weder te monteeren zijn. Wenschelijk zou het verder zijn de machine te voorzien van een draadloos telegrafisch toestel. Hoewel aan enkele der bovengenoemde eischen reeds vol daan werd, zijn ze echter nog niet te beschouwen als gemeen goed en werden ze hiervoren dan ook vermeld. Al maken bovenstaande beschouwingen allerminst aan spraak op volledigheid, zoo hoop ik toch dat zij aanleiding mogen geven tot eene nauwgezette bestudeering van het vlieg- vraagstuk en dat het resultaat daarvan mag zijn, dat enkele vliegmachines voor onze defensie aangeschaft worden. Waar wij zoowel in Holland als in Indië slechts beschikken over eene zeer kleine cavalerie-macht, zullen we in de vliegmachines een krachtig hulpmiddel vinden om het gebrek aan verken ningsorganen aan te vullenhetgeen zeer zeker aan onze weerkracht ten goede zal komen. Breda, November 1910. Lucardie. Geraadpleegde Bronnen. Cool W. H. De weg door het luchtruim. Mitt. Art. u Gen. 5es Heft 1909. Schweiz. Mil. Blatter No. 11 1909. Kriegst. Zeitschrift 6es Heft 1909 Journal des Sciences Militaires 1910 No. 65. Streffleurs Mil. Zeitschrift Febr. en Juni-heft van 1910. Painlevé et Borel: L' Aviation. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 873

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 259